Meteoroloji ilk kez böyle uyarı verdi

Yayınlanma Zamanı : 27 Eylül 2018 Saat: 14:52

Meteoroloji ilk kez böyle uyarı verdi

Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü, Orta Akdeniz için tropik fırtına uyarısı verdi.  Yapılan son değerlendirme ve analizlere göre bugün Orta Akdeniz’de oluşması beklenilen Alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve Tropik Fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor. Orta Akdeniz’de oluşması beklenen Fırtınanın hafta sonu da doğuya doğru hareket etmesi bekleniyor.

Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Farklı tahmin senaryolarında fırtınanın şiddeti ve yeri konusundaki belirsizlikler halen devam etmektedir. Bununla birlikte Fırtınanın Ege bölgesini etkilemesi durumunda, 30 Eylül 2018 Pazar günü, rüzgar hızının 100-120 km/saate ulaşması ve meydana gelecek yağışların da 75 kg/m2 ve üzerinde şiddetli yağış şeklinde olması beklenmektedir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak fırtınanın oluşumu ve gelişimi takip edilmekte olup; Fırtınanın yön, şiddet ve etkileyeceği alan konusunda gerekli olduğunda tahmin, uyarı ve açıklamalar yapılacaktır” denildi.

Tropik fırtınada alınacak tedbirler

Türk Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu meteorolojinin uyarısını yaptığı tropik fırtınayla ilgili bölgede yaşayan insanların alabileceği tedbirleri anlattı ve uyardı: ‘Günlük hayatınızı o saatlere göre ayarlayın. Sokaklarda tabelalardan, ağaçlardan ve çatılardan uzak durun’

Tropik fırtınanın ‘mini tayfun’ olduğunu belirten Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, fırtınanın İstanbul’dan Antalya’ya kadar etkili olabileceğini, bunu tam olarak tahmin etmenin çok güç olduğunu söyledi.

Özellikle kıyı kesimlerinde yaşayan vatandaşları uyaran Kadıoğlu, ‘Kıyıdaki teknelerin karaya çekilmesi gerekiyor. Gündelik hayatınızı fırtınanın olmadığı saatlere göre ayarlayın. Çatılar önemli bir problem oluşturabilir. Balkonda eşya bırakmayın. Özellikle dışarıda bırakılan eşyalar fırtınanın etkisiyle zarara yol açabilir’ dedi.

Kadıoğlu uyarılarını şöyle sürdürdü: “Su baskını tehlikesinin yanı sıra, tabela ve ağaçlar da etkilenebilir. İnşaat sahipleri mutlaka ama mutlaka dışarıda kalas, tuğla gibi malzemelerini bırakmamalı’

Tropik fırtınanın gücünün sıcak deniz suyundan geldiğini aktaran Kadıoğlu, ‘Fırtına eğer sıcak olan denizin üstünden giderse şiddeti artar. Ancak adaların üzerinden giderse şiddeti azalabilir’ diye konuştu

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"