Nedenini Valilik açıkladı!

Yayınlanma Zamanı : 26 Eylül 2018 Saat: 12:54

Nedenini Valilik açıkladı!

Hatay Valiliği, Samandağ’da Asi Nehri ile Akdeniz’in buluştuğu noktada yaşanan balık ölümlerinin değişen fiziksel koşullara uyumsuzluktan kaynaklandığının değerlendirildiğini açıkladı.

Konuyla ilgili Tarım Orman İl Müdürlüğü ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri tarafından bölgede dört farklı noktadan alınan su ve ölü balık numunelerin Gaziantep İl Kontrol Laboratuvarı’na gönderildiğine dikkat çekilen açıklamada, ayrıca analiz sonuçlarına da yer verildi.

Toplu balık ölümlerinin nedenine yönelik araştırmanın sonuçlarına yer verilen açıklama şöyle: “Yapılan Laboratuvar incelemesi neticesinde balık ölümlerine neden olabilecek herhangi bir fabrika atığı veya zehirli kimyasal bulgusuna rastlanılmamıştır. Toplu balık ölümlerinin neden ile ilgili yapılan araştırma sonucunda ise; Çeşitli nedenlerle Asi Nehri üzerinde oluşturulan bentlerde biriken sularda yüksek miktarda atık su, gübre ve tarım ilacı kalıntısı bulunması sebebiyle Nehir suyunda oksijen seviyesinin düşmesi ve bentlerin açılması sonrasında az miktarda su içinde üreyen yavru balıkların aniden, yüksek oranda farklı sıcaklığa sahip ve düşük oksijenli suya maruz kalması sebebi ile Asi Nehrinin denize dökülen kısmında üreyen balıkların ani değişen fiziksel koşullara uyum sağlayamadığı için toplu ölüm hadisesinin gerçekleştiği değerlendirilmektedir.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"