Hatay’da OSB sayısı 10’a çıktı

Yayınlanma Zamanı : 25 Eylül 2018 Saat: 9:30

Hatay’da OSB sayısı 10’a çıktı

İTSO’da düzenlenen Eylül ayı Müşterek Meslek Komite Toplantısında ülke ve bölge ekonomisinin yanısıra, Hatay’da yapımı devam eden Organize Sanayi Bölgeleri(OSB) de masaya yatırıldı. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz başkanlığında yılda iki kez düzenlen ve Meslek Gurubu üyelerinin katıldığı toplantıya Hatay Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Şube Müdürü Ekrem Özer de konuk oldu.

İskenderun ekonomisine yön veren ve tespit ettiği sorunlara çözüm arayan İTSO’da bu kez Meslek Komite üyelerinin sorunları dinleyen Başkan Levent yılmaz, Oda’nın faaliyetleri hakkında bilgiler vermenin yanısıra tespit ettikleri İskenderun’un acil çözüme kavuşması gereken sorunlarını dile getirdi.

Kriz, piyasaya yansıdı

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, döviz kurundaki yükselişin ekonomiye etkilerine dikkat çekerken, Türkiye genelinde ve Hatay özelinde tespit ettikleri sorunları şöyle aktardı, “Hepimizin bildiği üzere, yaklaşık iki aydır ülke olarak, doların beklenmedik yükselişi sebebiyle zor günler geçirmekteyiz. Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesi, faiz ve enflasyonun artmasına, piyasalarda bir güvensizlik ortamı oluşmasına yol açmıştır. Bu problemlerin minimum seviyede tutulabilmesi maksadıyla, devletimiz tarafından acil önlem paketleri açıklanmakta, Merkez Bankası tarafından para politikalarının ve finansal istikrarın sağlanması konusunda adımlar atılmaktadır. Bizler de iş dünyasının temsilcileri olarak, alınan önlemleri dikkatle takip ediyor, piyasadaki yansımalarını izliyoruz. 7,20 TL seviyelerine ulaşmış olan doların, bugünlerde 6,25 TL seviyelerinde seyretmesini nispeten sevindirici bir gelişme olarak değerlendirmekteyiz. Daha çok üreterek, katma değerli ürünlerimizi ihraç ederek yaşanan bu sıkıntılı süreci de en az hasarla atlatacağımızı umuyoruz. Türkiye genelinde böyle bir süreç yaşanırken, Hatay özelinde hangi hususların önemli olduğunu değerlendirmemiz ve bu konularda vakit kaybetmeksizin/ aksiyon almamız gerektiğine inanıyoruz. Tespit ettiğimiz bazı sorunları özet olarak aktarmak gerekirse;

* Hatay merkezli firmalar tarafından Suriye, Irak, Suudi Arabistan ve Mısır gibi Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yapılan ihracatın kesintiye uğramış olması,

* Suriye’de süren iç savaş nedeniyle Hatay’ın güvenli olmadığına yönelik olumsuz algının yeni yatırımlara gölge düşürmesi,

* Faal Organize Sanayi Bölgeleri’nin tam doluluk oranına ulaşmış olmasından ötürü/ sanayinin genişleme ihtiyacının karşılanamaması,

* Yatırıma uygun arazi tahsisinde ve yatırımcıya arazi bulmada güçlük yaşanması,

* Çevre düzenlemesi, internet ve elektrikte yaşanan sorunlar olarak ifade edebileceğimiz sanayi altyapısındaki yetersizlikler,

* Hassa Tünel Projesinin ve Karadeniz-Akdeniz bölünmüş yol projesinin hızla tamamlanması gibi/ belirlediğimiz hususları mütemadiyen dile getirmekteyiz.

Ayrıca İskenderun ile ilgili olarak;

  • İskenderun’un il olması
  • Gümrük Laboratuvarı’nın bölgemizde kurulması,
  • Tarımsal Ürünleri Değerlendirme Sanayi Sitesi’nin Kurulması,
  • HADO İskelesi Sorununun çözüme ulaştırılması,
  • Karayolları Arazisi Şehir Parkı projesinin tamamlanması,
  • Otobandan şehri içine çıkış noktaları yapılması,
  • İskenderun Belediyesi tarafından 1/5.000’lik Alternatif Plan çalışması yapılması
  • Nardüzü Sitesi’nin Altyapı Sorunlarının Giderilmesi olarak tespit ettiğimiz hususları karar vericilere iletmekteyiz.”

3’ü faal 7 OSB yapım aşamasında

Hatay’ın en önemli sorunlarından birinin organize sanayi bölgelerindeki yer sıkıntısı olduğunu da dile getiren Başkan Levent Yılmaz, “Organize Sanayi Bölgesi doluluk oranlarının çok olması sebebiyle, yatırımcının farklı şehirlere yönelmesinin önüne geçilmesi amacıyla, Hatay Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığımız tarafından gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Kendilerine çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bölgemizde faaliyette olan veya yapım aşamasında olan Organize Sanayi Bölgeleriyle ilgili özet verileri paylaşmak gerekirse; Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, 2017 yılı Hatay ili Ekonomik Görünüm Raporu’ndan alınan verilere göre; ilimizde 10 adet Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır. Bunların 3’ü faal durumda olup, 7’sinin yapım süreçleri devam etmektedir. Hatay’daki faal Organize Sanayi Bölgeleri olan; Antakya OSB’de 1.801 kişi, İskenderun OSB’de 4.837 kişi, Payas OSB’de 1.714 kişi olmak üzere toplamda yaklaşık 8.534 kişi istihdam edilmektedir” dedi.

Tarım sanayisine yatırım

Hatay Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Şube Müdürü Ekrem Özer de, Hatay genelinde yapılan yatırımlar ve bölgemizde yapımı süren; Erzin Organize Sanayi Bölgesi, Altınözü Zeytin ve Zeytin Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Altınözü Enek Tarıma Dayalı İhtisas (Süt) OSB, Hassa Organize Sanayi Bölgesi, İskenderun 2. Organize Sanayi Bölgesi, Kırıkhan Organize Sanayi Bölgesi, Reyhanlı Organize Sanayi Bölgesi, Antakya İlave Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili sinevizyon desteğiyle bilgiler verdi.

Özer, özellikle Hassa Tünel projesinin devam ettiğini belirterek, İskenderun ve bölge iş adamlarının heyecanla beklediği Hassa Tünel Projesi ile ilgili merak edilen soruları da yanıtladı.

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, günün anısına Hatay Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Şube müdürü Ekrem Özer’e plaket takdim etti.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"