Yabancıların gözü Hatay’da!!!

Yayınlanma Zamanı : 24 Eylül 2018 Saat: 15:14

Yabancıların gözü Hatay’da!!!

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, son 10 yılda Türkiye’den gayrimenkul edinen yabancı sayısını ve edindikleri gayrimenkulün toplam büyüklüğünü soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Yabancıların mülk edinmesinin kolaylaştırılmasına yönelik yasal düzenlemeler ve TL’de yaşanan değer kaybı sonrası ülkemizde mülk edinen yabancı sayısında artış yaşandığında dikkat çeken Güzelmansur, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Hatay’dan 2008 yılından itibaren ne kadar taşınmazın yabancıya satıldığını, taşınmazların türünü, askeri bölgede ve özel güvenlik bölgesinde yer alıp da yetkili makamların izniyle yabancıların satılan taşınmaz miktarı ile büyüklüğü Türkiye genelin ve Hatay özelindeki boyutunu irdeledi.

Tapu ve Kadastro kanunlarında, 2008 ve 2012 yıllarında yapılan değişikliklerle yabancıların Türkiye’de taşınmaz edinmelerine ilişkin koşulların esnetildiğini hatırlatan Güzelmansur, “Mezkûr Kanunda yapılan en önemli değişikliklerden bir tanesi, karşılıklılık ilkesi gözetilmeden ülkemizde mülk edinimine izin verilen ülke sayısının artırılmış olmasıdır. Söz konusu değişikliklerle birlikte ve Türk Lirası’nda yaşanan değer kayıpları nedeniyle ülkemizde taşınmaz edinen yabancı sayısında önemli ölçüde artış olmuştur. Her bir ilahi dine yönelik kutsal mekânları bünyesinde barındıran Hatay, yabancıların en çok taşınmaz edindiği illerin başında geliyor. Yabancıların ülkemizde ve Hatay’da edindiği taşınmaz miktarlarına ilişkin yetkili makamların kamuoyunu aydınlatıcı bilgiler vermesi gerekmektedir” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"