Fuat Tosyalı Türkiye Ekonomisi’nin zirvesinde

Yayınlanma Zamanı : 12 Eylül 2018 Saat: 10:33

Fuat Tosyalı Türkiye Ekonomisi’nin zirvesinde

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu değişti. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Yönetim Kurulu Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olurken, Başkan Vekilliğine Berat Albayrak getirildi. Yeni dönemde birçok kurumu içerisinde bulunduran Varlık Fonu’nun Yönetim Kurulu üyelerinden biri ekonomiye ve istihdama katkıları ile tanınan, bölgemizin ve Türk özel sektörünün lider yassı çelik ve çelik boru üreticisi Tosyalı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı oldu.

Yönetim Kurulu’na Fuat Tosyalı ile birlikte, Selim Arda Ermut, Hüseyin Aydın, Rifat Hisarcıklıoğlu, Erişah Arıcan ve Zafer Sönmez atanırken, Genel Müdürlük görevi de Zafer Sönmez’e teslim edildi.

Türkiye’de demir çelik sektörünü temsil eden Demir Çelik Üreticileri Derneği’nde yüksek istişare üyesi olan Fuat Tosyalı’nın Varlık Fonu Yönetim Kurulu’na atanması bölgede  büyük bir sevinç yarattı.

FUAT TOSYALI KİMDİR?

1961 yılı Hatay doğumlu olan Fuat Tosyalı, 1967 yılında ilköğretimle birlikte babasının yanında çıraklıkla meslek hayatına başladı. Fuat Tosyalı, 1988 yılında aile üyeleriyle birlikte Tosyalı Metal A.Ş. şirketini kurdu. Tosyalı Metal’in ardından Tosyalı Demir Çelik A.Ş. ve Tosçelik Profil ve Sac End. A.Ş. şirketleri faaliyete geçti.

Fuat Tosyalı’nın liderliğinde Tosyalı Holding; 2008 yılında 1 milyar ABD Dolarlık bütçeyle başlattığı ve Türk Özel Sektörü’nün ilk yassı çelik üretimi yatırımını, küresel krizin tüm zorluklarına rağmen rekor sürede tamamlayarak 6 Şubat 2010’da, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı törenle Türkiye’ye kazandırdı.

Yassı çelik üretiminin ardından karlılığı artırmak ve katma değeri yüksek, son kullanıcıya da hitap edecek ürünleri üretmek üzere Holding, 2011 yılında, 250 milyon dolarlık bütçeyle aynı alanda dünyanın tek seferde kurulan en büyük çelik boru üretimi yatırımını başlatıp, 2013 yılı Eylül ayı itibariyle tamamlayarak 70’den fazla ülkeye boru ihracatı gerçekleştirmeye başladı.

Çelik sektöründe bölgesel bir güç olma hedefiyle yatırımlar planlayan Tosyalı, yukarıdaki yatırımları devam ederken Afrika pazar stratejisi çerçevesinde Cezayir’de 2011 yılının sonlarında o ülkenin en büyük demir çelik yatırımını başlatmış ve 500 milyon dolar harcayarak 1.250.000 Ton/yıl kapasiteli inşaat demiri üretecek kompleksi 2013 yılı haziran ayında her iki ülkenin başbakanlarının katıldığı törenle ülkeye kazandırmıştır.

Tosyalı Iron Steel Algerie isimli şirket şu an tam kapasite ile ve büyük bir başarıyla üretimini sürdürmektedir.

Türk özel sektörünün lider yassı çelik ve çelik boru üreticisi Tosyalı Holding, 3 ayrı ülkede ve 16 tesisle demir çeliğin birçok segmentinde üretim yaparak bölgesel güç olma hedefiyle büyümektedir..

Tosyalı Holding bu doğrultuda, Karadağ’da eski Yugoslavya’nın en büyük çelik üretim tesisi olan Zelijezara AD Niksic’i 2012 yılında satın almıştır. Mühendislik çelikleri ve alaşımlı çelikler alanında uzman olan bu şirket ürünlerinin tamamını Avrupa’daki makine ve ekipman üreticilerine satmaktadır.

Tosyalı Holding ayrıca, sahip olduğu yassı çelik üretim kapasitesi ve bölgesel Pazar gücü ile , kalaylı-galvanizli ve film kaplı çeliklerde yüksek teknolojiye sahip , Japonya’nın lider şirketlerinden Toyo Kohan ile TOSYALI-TOYO AŞ. adı altında bir şirket kurmuşlardır. Bu ortaklıkla her iki şirket kendilerine özel güçlerini birleştirerek , Avrupa-Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarında nitelikli çelik ürünlerinde de çok güçlü Pazar payına sahip olacaktır.

Holding şirketlerinden ayrı olarak Marmara Sınai Ticari Yatırımlar A.Ş.’nin de Yönetim Kurulu Başkanı olan Fuat Tosyalı, 2007 yılında Türkiye’de  yapmış olduğu yatırımlar ve sosyal sorumluluk projelerinden dolayı  TBMM tarafından Üstün Hizmet Madalyası ile onurlandırılmıştır.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"