Bu gala başka gala

Yayınlanma Zamanı : 03 Eylül 2018 Saat: 16:52

Bu gala başka gala

5’inci   Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet kısa film festivali halk galası İskenderun’da gerçekleştirildi. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ile düzenlenen festivalde, Anadolu’dan dünyaya mal olmuş 7 Türk İslam büyüğünün öğretileri üzerine, savaşın mağdur çocuk ve kadınlarını konu alan 7 adet kısa filmin gösterimi yapıldı. Anıt Alanı’nda düzenlenen galaya CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Mithat Tolunay, Festival Komite Başkanı Eda Sürmeli, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları, STK’lar ve vatandaşlar katıldı.

Galada ilk önce, Uygunlar SUU Colection tarafından savaş mağduru kadınları konu alan defile vatandaşlardan büyük alkış aldı.

“İnsanlığın dini, dili, ırkı ve mezhebi yok”

Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği, İskenderun Belediyesi ev sahipliği ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası sponsorluğunda gerçekleştirilen festivalin Komite Başkanı Eda Sürmeli, “Amacımız bu filmler ile İskenderun, Bursa ve İstanbul gösterimlerimizi bitirdikten sonra dünya sinemasına açılmak. Filistin’in, Suriye’nin, Arakan’ın ve Bosna’nın, o acı ile yoğrulmuş toprakların bir nebze de olsa empatisini kurmak. Tüm insanlığı bu 7 kâmil insanın öğretisinden hoşgörüye, iyiliğe ve sevgiye davet etmektir. Güzel hikayeleri kaleme alanları tebrik ediyorum. İnsanlığın dini, dili, ırkı ve mezhebi yoktur. Sanat yoluyla verilen bu mesajla dünyada birçok kişiye ulaşılacaktır” dedi.

“Tasavvufçunun insanlığa sevgisi”

İskenderun’da ilk kez düzenlenen bu kısa film festivalinin amacına çok yakışan birliğin, beraberliğin kardeşliğin şehri olan İskenderun’da düzenlenmesinin çok güzel bir duygu olduğunu belirten İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, “Bugün güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyoruz. Etkinlikte emeği geçenlere organizatörümüze herkese teşekkür ediyorum. Yed-i Velayet 7 Vilayet de 7 tane ilim adamının, tasavvufçunun insanlığa sevgiyi, barışı, kardeşliği, hoşgörüyü öğreten bu çok değerli yetiştirdiğimiz değerlerin ve bütün dünyaya mal olan bu etkinlikleri böyle güzel bir organizeyle getiren Festival Komite Başkanı Eda Sürmeli’ye çok teşekkür ediyorum. İyi seyirler diliyorum. İnşallah devamını da diliyorum” diye konuştu. Düzenlenen film galası festivali sonunda komite tarafından galanın düzenlenmesinde emeği geçenlere plaket takdimi yapıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"