DSİ’den içme suyu ve modern sulama projeleri

Yayınlanma Zamanı : 29 Ağustos 2018 Saat: 17:46

DSİ’den içme suyu ve modern sulama projeleri

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ülkenin dört bir tarafında yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme -kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün insanların en hayati ihtiyacı olan içmesuyu teminini sağlamak, temiz enerji kaynağı yatırımlar ile gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımlarla doğrudan insanlara hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmuş olup, önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” dedi.

İçmesuyu Temini İçin Dev Projeler İnşa Ediliyor

Ülkemizin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının yarısından fazlasının DSİ tarafından yapılan içmesuyu tesislerinden karşılandığının altını çizen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “81 İlimiz için İçmesuyu Eylem Planı”nı hazırladık. Bu plan çerçevesinde şehirlerimizin ve ilçelerimizin 2040-2050-2071 yıllarına kadar olan içmesuyu meselesini çözüme kavuşturuyoruz” dedi

Bu kapsamda çalışmaları hızla devam eden Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisinde sona gelindiğini belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Proje ile Hatay merkez ve Samandağ ilçelerine bağlı 16 mahalleye yılda 35,32 milyon metreküp arıtılmış içme ve kullanma suyu temin edilecektir” dedi.
İş kapsamında mekanik aksam, sıhhi tesisat, çevre aydınlatma tel çit ve yolları, tüm binaların kaba ve ince inşaat işleri bitti. Mekanik aksam imalatları, elektrik tesisatı imalatları ve saha tanzimi devam ediyor. Proje tamamlandığında günlük 123.000 m³ (Yıllık 35,32 hm³) ham su arıtılarak içme suyu temin edilmiş olacaktır. Bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"