İskenderun’dan Karadeniz’e ekonomik işbirliği köprüsü

Yayınlanma Zamanı : 10 Ağustos 2018 Saat: 14:44

İskenderun’dan Karadeniz’e ekonomik işbirliği köprüsü

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası(İTSO) Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Karadeniz’in üç ili Ordu, Giresun ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odalarıyla imzaladığı Kardeş Oda Protokolleri ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, Ordu’da gerçekleşen sel felaketi dolayısıyla Ordulular’a geçmiş olsun dileklerini iletti.

İTSO’nun akredite olarak 5 yıldızlı hizmet verdiğini ifade eden Yılmaz, kardeş oda protokollerinin Türk Oda Borsa Sistemi’nin iş dünyası nezdinde saygınlığın artırılması ve hizmet kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla imzalandığını söyledi.

Kardeş oda protokollerinin önemine değinen Yılmaz, “2012 yılında, İTSO bünyesinde yürütülen tüm işlemler akreditasyon sistemine uyumlu hale getirilmiş, odamız akredite olarak 5 yıldızlı hizmet verdiğini belgelemiştir. Akreditasyon Sistemi’nin diğer odalarla iletişiminin güçlenmesi, yurtiçi ve yurtdışı fuar katılımları ve iş seyahatleri gibi birtakım gereklilikleri ve kuralları bulunmaktadır. Bu gereklilikler arasında, kardeş oda protokollerinin imzalanması da büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda, odamız tarafından 2-5 Ağustos 2018 tarihleri arasında Ordu, Giresun ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odaları ziyaret edilmiş olup söz konusu ziyarette kardeş oda protokolleri imzalanmıştır. İmzalamış olduğumuz kardeş Oda protokolü kapsamında; Ulusal ve Uluslararası heyet ziyaretleri ve yurtdışı iş gezileri düzenlendiğinde üyelerin bilgilendirilmesi ve katılımının sağlanması, Kardeş odalarımız ile müşterek faaliyet bülteninde yazı, fotoğraf ve benzeri haberlere yer verilmesiyle ortak kamuoyu oluşturulmasının sağlanması, Eğitim, iş geliştirme ve diğer odalarla ilgili konularda teknik destek sunulması Gerektiğinde birimler arasında personellerin kardeş odaya çalışma ziyaretinde bulunması, İlişkilerin verimli ve sürekli olmasını sağlamak amacıyla ortak Yönetim Kurulu ve Oda Meclisi Toplantısı düzenlenmesi, Bölgelerindeki tarihi ve kültürel zenginliklere dair ortak etkinlikler düzenlenmesi, Projelerle ilgili müşterek toplantılar yapmak ve uygun projelerde kardeş odanın ortak olmasının sağlanması, Uluslararası piyasa analizlerinin paylaşılmasında ortak faaliyetler ve çalışmalar yürütmek için birlikte hareket edilmesinin sağlanması, Taraflarca belirlenecek Oda organlarının bir araya gelerek yapılan çalışmalara ilişkin durum değerlendirmesi yapılması kararlaştırılmıştır” şeklinde konuştu.

“Oda başkanlarımıza teşekkürler”

Ordu, Giresun ve Trabzon Oda başkanları, üyeleri ve meclis üyelerine teşekkürlerini sunan Başkan Levent Hakkı Yılmaz, “Kardeş odalarımız olan bu değerli odalarla birlikte yapacağımız proje ve çalışmalarla, oda olarak gücümüze güç katacağımıza inanıyorum. Kardeş odalarımızla ortak paydada buluştuğumuz, yapımı halen devam eden, Karadeniz-Akdeniz Bölünmüş Yol Projesini de yakından takip etmekteyiz. Ordu’dan başlayıp, Hatay’a gelen bu hattın tamamlanmasının ardından Akdeniz’deki illerimiz Karadeniz’deki illerimize ve Kuzey-İskandinav ülkelerine erişimde nakliye maliyetleri açısından önemli bir avantaj sağlamış olacaktır.  Aynı şekilde Karadeniz’deki illerimizin de, hem Akdeniz’e hem de İskenderun Limanı üzerinden Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine ulaşımda, ciddi bir lojistik avantaja sahip olacağını düşünüyoruz. Ülkemizin en kuzeyi ile en güneyi arasında oluşturduğumuz bu köprünün, tüm üyelerimize, bölgemize ve ülkemize faydalı olmasını diliyorum” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"