Çakmak gazı bağımlılığını Meclis’e taşıdı

Yayınlanma Zamanı : 08 Ağustos 2018 Saat: 13:13

Çakmak gazı bağımlılığını Meclis’e taşıdı

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, çocuklar ve gençler arasında kullanımı artan çakmak gazı bağımlılığını ve buna bağlı ölümleri soru önergesiyle Meclis’e taşıdı. 18 yaş altına çakmak ve çakmak gazı temininin kanunen yasak olmasına rağmen çocuklar ve gençler arasında çakmak gazı bağımlılığının giderek yaygınlaştığına dikkat çeken Güzelmansur, soru önergesinde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya çakmak gazı kullanımını önleme ve hem gençlerimizi hem de ailelerini zararları konusunda bilinçlendirmeye dönük yapılan çalışmaları sordu.

“7 ayda 9 çocuğumuz çakmak gazına kurban gitti”

2018 yılı içerisinde biri Hatay’da olmak üzere 9 çocuğun çakmak gazı nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çeken Güzelmansur, “Konuyla ilgilenen sivil toplum kuruluşları ve uzmanlar, uçucu gaz solunumunun özellikle 9-15 yaş grubunda yaygınlaştığını ve kullanım oranındaki artışın da yüzde 50-60 dolaylarında olduğunu ifade etmektedirler. Ani kalp durmalarına yol açan ve diğer uçucu gazlara göre öldürücü etkisi 3 misli fazla olan çakmak gazı kullanımı nedeniyle ülkemizde gencecik çocuklarımız hayatlarını kaybetmektedirler” dedi.

İşte o önerge:

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un yanıtlanmasını istediği soru önergesi şöyle: “Ülkemizde çakmak gazı bağımlısı kaç kişi vardır? Son 5 yılda çakmak gazı inhalasyonu nedeniyle yaşamını kaybeden kişi sayısı nedir? Bu ölümlerin yıl, il ve yaş itibarıyla detayları nedir? Son 5 yılda ülkemizde çakmak gazı inhalasyonu nedeniyle tedaviye alınan kişi sayısının yıl ve yaş bazındaki detayları nedir? Ulaşımı diğer maddelere göre daha kolay olduğu için gençlerimiz arasında kullanımı yaygınlaşan çakmak ve çakmak gazını 18 yaş altına temin ettiği için, son 5 yılda hakkında işlem yapılan kişi sayısı kadar kaçtır? Bunlarla ilgili yapılan işlem nedir?”

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"