Elektro-Mob-İSTE yola çıktı

Yayınlanma Zamanı : 04 Ağustos 2018 Saat: 21:05

Elektro-Mob-İSTE yola çıktı

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) öğrencileri, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Elektromobil 2018 Yarışması için tasarladıkları ve ürettikleri, ‘Elektro-Mob-İSTE’ isimli elektrikli otomobili görücüye çıkardı.


İSTE atölyesinde öğrenci ve akademisyenlerden oluşan 17 kişilik grup 1 yıl önce tasarlanan ‘Elektro-Mob-İSTE’nin yapımını tamamlayarak Kocaeli’ne doğru yola çıktı.
6-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında TÜBİTAK’ın düzenleyeceği Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek olan Efficiency Challenge Electric Vehicle yarışmasına katılmak için yolculuk öncesi İSTE kampüsünde düzenlenen tanıtım töreninde Kocaeli körfez pistinde gerçekleştirilecek yarışta “ELEKTRO-MOB-İSTE”nin pilotluğunu yapacak olan Ece Sultan Kaba ve Görkem Güney kısa bir test sürüşü yaptı.


Test sürüşünden sonra açıklamalarda bulunan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, önemli olanın ‘yapmak’ ve ‘üretmek’ olduğunu belirterek “Üretmek mutluluktur. Bugün üretmenin, üretebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Gençlerimiz, kendilerine fırsat verildiğinde neler yapabileceklerini gösterdi. İnandılar, çalıştılar ve başardılar. Kendileri tasarladılar ve ürettiler” dedi.


Bu tür projelere destek vermeye, üretenin ve üretmek isteyenin önünü açmaya devam edeceklerini vurgulayan Rektör Dereli, “Amacımız iyi bir netice ile dönmek ama her şeyden önce yarışı tamamlamak çok daha önemli bizim için. İlk 4×4 elektrikli otomobili ürettik biz bununla gurur duyuyoruz. Yani geçen seneye kadar bu yoktu. Bu sene üreten oldu mu? bilmiyoruz. İSTE olarak amacımız, elektrikli otomobil sevdası, elektrikli otomobil hedefi olan ülkemizin bu hedefine katkı sunmak. Burada da teknoloji ihtiyacı var. Dolayısıyla en önemli teknoloji burada, batarya teknolojisi, biz bunun altyapısını üniversitemizde kurmaya başladık. Arkadaşlarımız çalışıyorlar, birtakım cihazlar alıyoruz ve ülkemizin vizyonuna katkı sunmaya çalışıyoruz. Uzun ömürlü, dayanıklı, uzun mesafeler gidebilecek araçlara koymak için bataryalar üretmek amacıyla yola koyulmuş bulunuyoruz” dedi.
Fayton ulaşımının en yoğun olduğu Adalar’dan biri Büyükada için Elektrikli Fayton üretmek istediklerini ve bunun için de çalışmalar yaptıklarını belirten Rektörü Dereli, “Biliyorsunuz Büyükada’da faytonlar var ve atların durumu hiç iç açıcı değil, biz onlara şunu teklif ettik. Eğer o bağlantı sağlanabilirse biz Büyükada’daki bütün faytonları elektrikli yapmaya talibiz. Sonuçta yapabileceğimizi zaten arkadaşlarımız göstermiş oldular” diye konuştu.
İSTE Enerji Enstitüsü Müdürü ve Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Elektrikli Otomobil Proje Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Emin Taner Elmas ise geliştirilen ‘Elektro-Mob-İSTE’ isimli elektrikli otomobil hakkında teknik bilgiler verdi.


TÜBİTAK Efficiency Challenge Electric Vehicle yarışması kapsamında bir proje olarak geliştirilip üretilen ‘Elektro-Mob-İSTE’ isimli elektrikli otomobilin, İSTE, İskenderun, Hatay ve tüm Türkiye geneli için son derece önemli olduğunu belirten projenin akademik danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Emin Taner Elmas, düşük enerji tüketimli yüksek performanslı bu ‘Elektrikli Otomobil’ ile 100 km mesafenin 1-1,5 TL arasında bir maliyet ile alınabileceğinin öngörüldüğünü belirtti.
Elektrikli otomobillerin çevreci ve ekonomik olduğunu söyleyen Elmas, “Uzun süreli yol gidebilmek ve menzilin artması amaçlı olarak enerji depolama sorununu aşabilmek için şarj istasyonları yaygınlaşmalı. Birim mesafe başına elektrik enerjisi tüketiminin azalması, bir başka deyişle motorların verimlilik değerlerinin yükselmesi alanında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çalışmalar mevcut. İSTE Elektro Mobil Takımı TÜBİTAK – Alternatif Enerjili Araçlar Kategorisinde 2018 Yarışmasına katılmaya hak kazandı. ‘Elektro-Mob-İSTE’ isimli Elektrikli Otomobili ile ‘İSTE Elektro Mobil Takımı’ 5 Ağustos’ta başlayacak olan TÜBİTAK – Elektrikli Otomobil yarışlarına katılacak. 17 kişilik İSTE Elektro Mobil takımının tamamen İskenderun Teknik Üniversitesi’nin ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilerinden oluşmaktadır” diye konuştu.
Yarışta ‘Elektro-Mob-İSTE’nin pilotluğunu yapacak olan Ece Sultan Kaba ve Görkem Güney ise yarışmayı kazanmayı çok istediklerini belirterek, “Elimizden geleni yapacağız. Çok emek verdik. Umarız emeklerimizin karşılığını alıp döneceğiz” dedi.
İSTE’de yapılan tanıtım ve törenin ardından, ‘Elektro-Mob-İSTE’ 6-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında Kocaeli Yarış Pisti’nde gerçekleşecek olan TÜBİTAK Elektromobil Yarışması’na uğurlandı.

İSTE ELEKTRO MOBİL TAKIMI:

Dr. Öğretim Üyesi Emin Taner Elmas (Proje Yöneticisi ve Akademik Danışman), Tuğçe Gündoğan (Takım Kaptanı), Görkem Güney (Sürücü), Ece Sultan Kaba (Yedek Sürücü), Selva Bal (Araştırma Görevlisi – Üye) , Muhammed Raşit Kartal (Araştırma Görevlisi – Üye), Ali Gökkaya (Üye), Ersoy Satmaz (Üye), Murat Can Çolak (Üye), Harun Reşit Akpınar (Üye), Büşra Bucaklı (Üye), Hazal Güler (Üye), Mahmut Ekiz (Üye), Fulya Kayış (Üye), Muhammed Fatih Şahin (Üye), Hikmet Gizem Sarsılmaz (Üye), Enes Aslan (Üye)’den oluşuyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"