Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Hatay’a özel

Yayınlanma Zamanı : 23 Temmuz 2018 Saat: 14:58

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Hatay’a özel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk’ün “Şahsi meselemdir” sözüyle önemini vurguladığı Hatay’ın Anavatan’a kavuşmasının 79’ncu yıldönümünü yayımladığı mesajla kutladı. Tarih boyunca kadim medeniyetlerin merkezi olan farklı dinleri, kültürleri ve anlayışları bünyesinde barındıran Hatay’ın kardeşlik ve barış içinde bir arada yaşama idealinin de sembollerinden biri olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hataylıların 79 yıl önce kendi hür iradeleriyle aldıkları Anavatanla bütünleşme ve kaderini Türkiye’nin kaderiyle birleştirme kararının ülke için önemli bir kazanım olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı şöyle:  “Kararlı bir şekilde yürütülen barışçı ve akılcı politikalar sayesinde 79 yıl önce Hatay’ın Anavatana katılması, Cumhuriyet’in ilanından sonra aziz milletimizin en önemli kazanımlarından biri olmuştur. Bu anlamlı gelişme siyasi ve diplomatik bir başarı olarak ülkemizin tarihinde önemli yer edinmiştir. Bağımsız Hatay Parlamentosu’nun Hatay’ın kaderini Anavatan kaderiyle birleştiren kararıyla, Yurtta sulh, cihanda sulh ilkesini şiar edinen ülkemizin uluslararası camiadaki saygınlığı ve etkinliği artmıştır. Tarih boyunca kadim medeniyetlerin merkezi olan farklı dinleri, kültürleri ve anlayışları bünyesinde barındıran Hatay, kardeşlik ve barış içinde bir arada yaşama idealimizin sembollerinden biridir. Hataylıların hür iradesiyle gerçekleşen kucaklaşma, aziz milletimizin birlik ve beraberliğini her şeyin üstünde tuttuğunun göstergesi olmuştur.79 yıl önce olduğu gibi bugün de, ortak değerlerimiz etrafında kenetlenerek, geleceğe aynı azim ve kararlılıkla yürüyoruz. Hatay’ın Anavatana katılmasının yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen olmak üzere bu milli dava uğruna çaba harcayan herkesi rahmetle yâd ediyor; Hataylıları ve bütün vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"