Radyoterapi işbirliği bir yıldır şifa dağıtıyor

Yayınlanma Zamanı : 20 Temmuz 2018 Saat: 10:16

Radyoterapi işbirliği bir yıldır şifa dağıtıyor

İskenderun Gelişim Hastanesi’nin Başkent Üniversitesi ile radyoterapi konusunda işbirliği yapmasının birinci yılı geride kaldı. Bu kapsamda hizmet vermeye başlayan ve her geçen gün daha teknolojik cihazlarla yenilenen Gelişim Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Merkezi’nde en modern cihazlarla şifa dağıtan doktorlar kadar, sağlığına kavuşan ve tedavileri devam eden hastaların da memnuniyeti oldukça yüksek.

“Bu merkezde tecrübe ve teknoloji bir arada”

Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. H. Cem Önal, alanında uzman ve tecrübeli ekiple birlikte, modern radyoterapi uygulamalarına hız kesmeden devam ettiklerini ifade etti.

Kanser tedavisinin önemli kısımlarından biri olan radyoterapi uygulanmalarında, klinik değerlendirmelerin deneyimli ekip tarafından takip edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Cem Önal, “İskenderun ve çevresindeki kanser hastaları, kaliteli tedavi alabilmek için başta Adana olmak üzere diğer illere sevk edilirken, bu işbirliği sonucunda hastalar tedavilerini İskenderun’da almaya başladı. 1 Şubat 2017 tarihi sonrasında, İskenderun Gelişim Hastanesi’ne yeni radyoterapi cihazı alınmış, cihazın kurulum işlemleri bittikten sonra da 18 Temmuz 2017 tarihinde ilk hasta tedaviye başlamıştır. Yenilenen radyoterapi cihazı ile Hatay bölgesinde daha önceden yapılmayan ‘Görüntü Kılavuzluğunda Radyoterapi’ ve halk arasında nokta atış denen ‘Stereotktik Radyoterapi’ uygulamalarına da başlanmıştır. Ancak sadece cihazın kaliteli olması yeterli değildir, bu cihazları doğru bir şekilde kullanabilecek tecrübeli hekim, fizik mühendisleri ve teknikerlerin de olması şarttır. Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı’nda görev yapan tecrübeli ekibin destekleriyle çok kısa sürede etkili ve kaliteli tedaviler yapmaktadır” dedi.

“Bir yılda toplam 400 yeni hasta”

Radyoterapi ile başlayan işbirliği sonucunda İskenderun Gelişim Hastanesi’nin, kanser hastaları için cazibe merkezi haline geldiğini ifade eden Prof. Dr. Önal, “Radyoterapi uygulamaları haricinde bölgemizde yapılamayan nitelikli cerrahiler ve başta PET-BT olmak üzere, üst düzey görüntüleme tetkikleri için de hastalar, Adana Başkent Hastanesi’ne yönlendirilmektedir. Hastalarımız uygulamalardan genel anlamda çok memnun olduklarını belirtiyor. Yeni teknolojiye sahip cihazımızda tedavi süresi ortalama on dakika sürmekte olup, nokta atışı uygulamalarımız sayesinde, tümörü yok edici dozlar güvenli bir şekilde uygulanabiliyor. En sık görülen kanser türleri arasında; meme, prostat, akciğer kanserleri yer alıyor. Yeni teknik uygulamalarımızdan geçen yıldan bu yana toplam 400 yeni hasta faydalanmıştır. Son bir yılda 120 Meme kanseri, 65 prostat kanseri, 60 akciğer kanseri, 20 beyin tümörlü hasta ışın tedavisi almıştır. Yıl içinde toplam 570 yeni tedavi, 8600 fraksiyon radyoterapi uygulaması gerçekleştirildi. Aylık istatistiklere bakıldığına hasta sayılarında belirgin artış, hasta memnuniyetini göstermektedir” dedi.

Hatay yöresinde kanser tedavisinde kalitenin bu işbirliği ile daha da arttığını söyleyen Prof. Dr. Cem Önal, hemşerilerinin daha iyi hizmet almasını sağlayan herkese ve özveri ile çalışan bütün arkadaşlarına da şükranlarını sundu.

“Kanser hastalarının yüzü güldü”

İskenderun Gelişim Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Merkezi’nde tedavisi devam eden ve biten hastaların büyük bir kısmı memnuniyetlerini şöyle getirdi:

“Radyoterapi uygulamasına ilk olarak Adana’da başladım. Tedavimin devamını ise burada görüyorum. Gerek doktorların, gerek personelin ilgisinden ötürü tedaviden çok memnun kaldım. Tedavi için Erzin’den geliyorum. İyi ki varsınız…”

“20 günden bu yana ışın tedavisi görmeme rağmen, merkezle ilgili tek şikâyetim olmadı. Konforlu tedaviyi kısa sürede alıp, hastaneden ayrılıyorum. Yapılan hizmet için teşekkür ediyorum.”

“Eşimle birlikte geldiğim merkezde, yüzünden gülücük eksik olmayan hekim ve personel sayesinde tedavimi rahatlıkla görüp gidiyorum. Sarımazı’dan buraya geliyorum ve burası bizim için bir konfor diyebilirim. Tedavi için Adana’ya gitmem mümkün değildi. Allah herkesten razı olsun…

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"