Dikkat! Ormanlarımız ihmal kurbanı

Yayınlanma Zamanı : 16 Temmuz 2018 Saat: 14:01

Dikkat! Ormanlarımız ihmal kurbanı

Hatay İl Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu, havaların ısınmasıyla birlikte meydana gelebilecek orman yangınları ile mücadele etmek amacıyla toplandı. Hatay’daki ormanlarda çıkması muhtemel yangınlar için önleyici tedbirlerin alınması ve orman yangınları ile etkili mücadelenin yapılabilmesi amacıyla bir dizi kararlar alan komisyon, alınan kararların uygulanmasına yönelik takip ve denetim görevinin de Kaymakamlar, zabıta ve tarafından yerine getirileceğini duyurdu.

Hatay İli Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu tarafından orman yangınlarının daha çok insan ihmalleri neticesinde meydana geldiğine dikkat çekilen açıklamada alınan önlemler de şöyle açıklandı: “Orman İşletme Müdürlüklerince/Şefliklerince Orman Kanunu’nun ilgili hükümlerine göre, Ormanlara 4 kilometre mesafede bulunan yerler ile mahalle(köy) sahaları içinde kalan alanlarda anız ve benzeri bitki örtüsü yakmak yasaktır. Aykırı davrananlar hakkında aynı Kanun uyarınca 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve adli para cezası uygulanacağı ilgili tüm mahalle muhtarlıklarına tebliğ edilerek, bölgede ikamet eden vatandaşların uyarılması sağlanacaktır. İlimiz dâhilinde piknik ve mesire yeri olarak belirlenen alanlar dışındaki orman alanlarında ateş yakılmaması, mesire ve piknik alanlarında yanıcı ve yakıcı maddelerin söndüğünden emin olunmadan bölgeden ayrılmamak gerektiği hususu da mahallinde görevli zabıta ve kolluk birimleri tarafından takip ve kontrol edilecektir.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"