Arsuz Belediyesi’nde deprem!!!

Yayınlanma Zamanı : 04 Temmuz 2018 Saat: 15:55

Arsuz Belediyesi’nde deprem!!!

CHP’li Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha’nın bankalardan ‘borçlanma yetkisi’ istemesine CHP’li Belediye Meclis Üyeleri’nden büyük tepki geldi. Dün yapılan belediye meclis toplantısında sert tartışmalar yaşanırken, 11 kabul ve 10 ret oyuyla belediye başkanına borçlanma yetkisi verildi. 23 CHP’li ve 2 Ak Partili meclis üyesinin bulunduğu Arsuz Belediyesi’nde yerel seçim öncesi böyle bir kararla halkı borçlandırmanın doğru olmadığını söyleyen ve karara karşı çıkan meclis üyeleri borçlanmanın ısrarla istenmesine anlam veremediklerini vurguladı.

Gündem maddesinin görüşülmesinden önce söz alan CHP’li meclis üyeleri, Başkan Nazım Culha’nın yanlış kararından dönmesi yönünde konuşma yaptı. Borçlanmanın ‘özel ve kamu bankalarından yapılması’ yönündeki ifadenin doğru olmadığı ve ‘kamu bankalarından’ borçlanmanın yapılması gerektiği yönünde verilen önergenin reddedilmesinden sonra mecliste tam bir hareketlilik yaşandı.

Arsuz Belediyesi’nin, bütçenin yüzde 10’u kadar borçlanabileceğini hatırlatan meclis üyeleri, bu oranın yüzde 18 civarında olduğunu ve daha fazla borçlanmaya imza atanların suç işlediğini de dile getirerek, “Arsuz Halkı’na tam da seçim öncesi böylesine bir borçlanmayı yaşatanlar bunun hesabını verecektir” sözleriyle borç yükünün Arsuz Halkı’na yansıyacağı mesajı verdi.

Kabul Oyu Verenler:

Nazım Culha
Semir Topaloğlu
Ali Kemal Güçlü
Faiz Ekenel
Sezer Aydemir
Semir Kirmit
Corc Turan
Sami Keskin
Semir Korkmaz
Hasan Eker
Şevket Köybaşı

Ret Oyu Verenler:

Nevzat İnan
Canan Karaciğer
Mehmet Candemir
Yusuf Uyar
Süleyman Kiremitçi
Yıldız Bor
Ali Sabahoğlu
Ramazan Kiraz
Hasan Karaaslan
Sait Çengel (Ak Parti)

Meclise Gelmeyenler:

Nihat Belli
Sami Üstün
Nihal Çelikel
Abdullah Hançer
Özcan Aslan (Ak Parti)


Arsuz Belediyesi’ndeki borçlanmanın aynısını 2012 yılında yaptığı iddiasıyla hakkında dava açılan dönemin Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’le ilgili işte o haber…

Mustafa Sarıgül’ün siyasi hayatı bitebilir

Eski Şişli Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Sarıgül’ün 2013’te belediyeyi usulsüz olarak 65 milyon TL borçlandırdığı belirlendi. Mustafa Sarıgül hakkında iddianame düzenlendi. Sayıştan tarafından yapılan inceleme İçişleri Bakanlığına bildirildi. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında soruşturma açılan CHP’li Mustafa Sarıgül, 2013’te Şişli Belediyesi’ni bankalardan çektiği yaklaşık 65 milyonluk kredinin İçişleri Bakanlığı’na bilgi verilmeden alındığı ve mevzuata uygun olmadığı iddiasıyla yargılanacak. Eski belediye başkanının atılı suçlamalardan ceza almasıyla siyasi hayatının bitmesi söz konusu. Mali Hizmetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Vasken Cemil Barın ve Mali Hizmetler Müdürü Zeynep Gül Domaç da aynı soruşturma kapsamında ‘Görevi kötüye kullanma’ suçlamasıyla İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

Bütçe üzeri borçlanamaz!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan ihbarda Mustafa Sarıgül’ün, 5393 sayılı Belediye Kanunun 68. maddesinde belirtilen hükümlere uymadığı tespit edildi. Yapılan araştırmaya göre, belediyenin 2012 yılında 312 milyon 694 bin liralık geliri olduğu ve bu gelir üzerinden ancak yüzde 10’luk iç borçlanmaya gidebileceği belirtilirken Sarıgül’ün bu oranı aşarak borçlanmaya gittiği belirlendi.

İddianamede görevi kötüye kullanma var

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek davada Mustafa Sarıgül ve diğer şüpheliler suçlu bulundukları takdirde seçme ve seçilme haklarından mahrum kalacak. Düzenlenen iddianamede şüpheliler görevi kötüye kullanmaktan yargılanırken, işlediği suç dolayısıyla toplumda kişiye karşı duyulan güvenin sarsıldığı ve bu nedenle suçlu bulunan kişinin yöneticilik ve siyasi faaliyetlerine son verilebileceği belirtildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"