Yeni sebze halinin yerine fikirbirliği

Yayınlanma Zamanı : 22 Haziran 2018 Saat: 11:21

Yeni sebze halinin yerine fikirbirliği

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, muhasip üyesi Gassan Kuran ile birlikte İskenderun Sebze Meyve Satıcıları ve Manavlar Odası’nı ziyaret ederek, pazarcı esnafının sorunlarını dinledi. Mevcut sebze halinin konumunun yanısıra eksikleri dolayısıyla pek çok komisyoncunun iş yerini devretmek istediğini söyleyen İskenderun Sebze Meyve Satıcıları ve Manavlar Odası Başkanı Münir Sürmelioğlu, acilen İskenderun’a yakışır, kapsamlı ve modern bir sebze halinin yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Sebzeciler dertli

Yeni sebze halinin Nardüzü Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılabileceğini ifade eden Başkan Sürmelioğlu, “Mevcut sebze halinin bulunduğu yer nedeniyle gerek şehir merkezine, gerekse çevre ilçe ve köylere uzak olmasından dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Özellikle gelen mallar elde kalıyor. Soğuk depomuz ve sebze ve meyvelerin muhafaza edileceği biri mevcut değil. Bu konuyu yetkililere iletmemize rağmen hala somut bir çözüm bulunamadı. Hatay’ın ilçelerinden Antakya merkez, Reyhanlı, Kırıkhan, Hassa, Dörtyol Arsuz ve çevresinden gelen seyyar satıcılara mal verdiğimiz gibi bu bölgelerden de sebze ve meyveler geliyor. Ancak bulunduğumuz konum dolayısıyla satışlar istenildiği düzeyde olmuyor. Satılmayan ve elde kalan mallar da özellikle sıcak havalarda bozuluyor. Şu an sebze halinde 35-40’a yakın komisyoncumuz iş yerlerini devretmek istiyor. Durumumuz pek iyi değil. Acilen İskenderun’a yakışır bir sebze halinin yapılması lazım. Bu da Hatay, İskenderun, Arsuz kavşağında olan ve ulaşımı kolay olan Nardüzü’ndeki Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılabilir. Bu konuda sizlerden de destek bekliyoruz” dedi.

Talebe sıcak baktı

Üyelerini yerinde ziyaret ederek, sorunları ve çözüm önerilerini tespit ettiklerini söyleyen İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz da, “Bu sorunları en yetkili birimlere ulaştırmak için çaba sarf ediyoruz. Şu an sebze halinin olduğu arsanın limana yakın olması, lojistik merkezi için de son derece müsait bir yerde olması nedeniyle farklı bir şekilde değerlendirilebilir. Sebze halinin Arsuz’a bağlı Karaağaç ve Nardüzü bölgesinde soğuk hava depolarının da yapılacağı bir bölgede yeniden inşa edilmesi için çalışmalar yapılabilir. Bu konuda sizlerle hem fikiriz ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş ile bu konuda sizlerle birlikte görüşerek, sebze halinin taşınması için girişimlerde bulunabiliriz. Zaten geçtiğimiz hafta Hatay Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından odamızda gerçekleştirilen ‘Arsuz Islah Organize Sanayi Bölgesi (OSB) sunumu yapıldı ve bölgedeki yatırım ve ıslah çalışmaları ele alındı. Söz konusu yere Sebze ve Meyve Halinin kurulması için sizlerle hem fikiriz” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"