‘Hatay, Karadeniz ve Uludağ’ı sollayacak’

Yayınlanma Zamanı : 13 Haziran 2018 Saat: 11:50

‘Hatay, Karadeniz ve Uludağ’ı sollayacak’

AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, hükümetin Türkiye’nin İlk 10 Mega Projesi arasında yer alan ve sondaj çalışmaları başlayan  Hassa Tüneli’nin maliyetini 2 Katrilyon olarak açıkladı. Projenini tamamlanmasıyla bölgede yaşanacak olan değişim ve gelişime dikkat çeken Türkoğlu, projeye ilk kazmanın 2019’da vurulacağını ve 2021’de bitirileceğini vurguladı.

Hassa İle Körfez arasındaki 110 kilometrelik mesafeyi 31 kilometreye düşürecek olan Amanos Tüneli’nin 19 km’sinin tünel olduğuna vurgu yapan Türkoğlu; “Sondaj çalışmalarının başladığı Amanos Tüneli projesinin fikir babasıyım. Bu projeyi ilk ortaya attığımızda ham-hayal demişlerdi. Şükürler olsun ki; şimdi projeleri bitmiş, sondaj çalışmaları başlamış ve 2019’un ilk çeyreğinde ilk kazması vurulacak.  Amanos Tünelini cumhurbaşkanımızın talimatıyla 2021’de tamamlamayı hedefliyoruz. 3 yılda kendini amorti edebilecek bu proje, eş zamanlı olarak 80 bin dönümlük arazi üzerine kurulacak Hassa OSB ile bölgeye büyük bir ekonomik canlılık getirecek, 40 bin insanımız istihdam edilecektir. Ayrıca bu proje, güneydoğu illerimizi körfeze kıyı yapacak, ulaşım maliyetlerini düşürecek ve ihracat potansiyelini arttıracaktır. Yayla turizmini canlandıracak olan bu proje ile Karadeniz yayla turizminin önüne geçeceğimiz gibi, karın kalma süresi, kar kalınlığı ve alan genişliği itibariyle Uludağ’ı aratmayan Daz/Mığır dağında kayak merkezi dahi kurulabilecektir” dedi.

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"