İSTE bu kez Norveç’in TÜBİTAK’ı ile masada

Yayınlanma Zamanı : 29 Mayıs 2018 Saat: 11:25

İSTE bu kez Norveç’in TÜBİTAK’ı ile masada

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ile Norveç’in dünyaca ünlü Bilimsel Araştırma Kuruluşu SINTEF işbirliği yapmak için kolları sıvadı. İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyyuphan Yakıncı ile SINTEF (Norveç Endüstriyel ve Teknik Araştırmalar Kurumu Araştırmacısı Dr. Emrah Arıca ve İSTE akademisyenlerinin katılımı ile gerçekleştirilen Çalıştay’da, iki kurum arasında nitelikli bir işbirliği yapılabilmesi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği tartışılırken, yapılacak muhtemel ortak çalışmaların da konu başlıkları belirlendi.

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin çok önemli bir partneri olan SINTEF ile özellikle SINTEF’in güçlü olduğu Teknoloji ve Toplum, Dijitalleşme, Petrol Araştırmaları, Malzeme ve Kimya, ve Enerji Araştırmaları alanlarında işbirliği yapmak istediklerini dile getiren İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli; “SINTEF, dünyaca tanınan çok kadim bir araştırma kuruluşu. Bir nevi Norveç’in TÜBİTAK’ı gibi bir kuruluş. Çok önemli teknolojik araştırma çalışmaları yapıyorlar. Biz de İSTE olarak teknoloji üretmenin peşindeyiz. Bu nedenle SINTEF ile güçlerimizi birleştirmek istiyoruz. SINTEF’in Teknoloji ve Toplum (Technology and Society) Enstitüsü’nde araştırmacı olarak çalışmakta olan ve aynı zamanda İskenderunlu olan Dr. Emrah Arıca’dan bu işbirliğinin nasıl yapılabileceği hakkında bilgiler aldık. SINTEF Teknoloji ve Toplum (Technology and Society) çalışanları ve İSTE’li araştırmacıların birlikte; ‘Artırılmış Gerçeklik’, ‘Eklemeli İmalat’, ‘Büyük Veri’, ‘Endüstri 4.0’ ve benzeri konularda ortak bilimsel çalışmalar ve yayınlar yapabileceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Çalıştay’da ayrıca, İSTE (iste.edu.tr) ve NTNU arasında; Öğrenci/Öğretim Elemanı ERASMUS Değişim Programı yapılması ve ortak bir HORIZON 2020 Projesi Geliştirilmesi gibi konular da ele alındı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"