Saman tozu arasında ekmek mücadelesi

Yayınlanma Zamanı : 24 Mayıs 2018 Saat: 10:25

Saman tozu arasında ekmek mücadelesi

Kavurucu sıcaklara rağmen ekmek parası mücadelesi veren sezonluk saman işçileri, buğday hasadının sürdüğü 3 ay boyunca şehir şehir geziyor.  Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden gelerek ilk olarak Hatay’da sezona başlayan mevsimlik işçiler, zorlu yolculuklarına daha sonra Gaziantep, Kayseri, Yozgat ve Sivas’ta devam edecek.

Aşırı sıcaklara rağmen, saman tozu arasında Hassa’da ter döken işçiler, Ramazan Ayı’nda daha da zorlanmalarına rağmen koşullara aldırış etmeden, tarlalardaki samanları çuvallara doldurup, araçlara yükleyerek ekmek parası kazanıyor.

Güneş altında oruç tutarak çalışmanın çok daha zor olduğunu aktaran işçiler, ailelerinden uzakta sıcak – soğuk demeden onların geçimini sağlamak için çalışmak zorunda olduklarını belirterek, yüksek hava sıcaklıklarına rağmen günlük ortalama 150 lira yevmiyeye, 10 saat boyunca ter döktüklerini kaydetti.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"