Geleceğin doktorlarından HATSU’ya tam not

Yayınlanma Zamanı : 16 Mayıs 2018 Saat: 10:25

Geleceğin doktorlarından HATSU’ya tam not

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın eşi, MKÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Savaş, çevre sağlığı dersi kapsamında Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ) Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencileriyle birlikte Serinyol Atıksu Arıtma Tesisi’ne bilim gezisi düzenledi.

HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, HATSU Genel Müdür Yardımcısı Hüsna Karayazgan ve İşletmeler Daire Başkanı Fatma Öncü Dönmez’in katılım gösterdiği gezide TIP fakültesi öğrencilerine uzman teknik personel tarafından “Sağlıklı Yaşam ve Temiz Çevre” anlayışıyla faaliyete geçirilen arıtma tesislerinde biyolojik arıtımın safhalarına yönelik bilgiler aktarıldı.

Öğrencilere tesis ile ilgili kısa bilgiler veren Genel Müdür Çaparali, tesisin Serinyol, Zülüflühan Mahallesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi’nden gelen evsel atıksuları arıtacağını belirterek, 36 bin kişiye hitap edecek olan tesiste atık suların “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği” kriterlerine uygun şekilde yaklaşık yüzde 90 arıtım verimi ile arıtılarak Asi Nehri’ne açılan Çaputlu Deresi’ne deşarjı sağlanacağını bildirdi.

Çaparali, Serinyol Atıksu Arıtma Tesisi işletmeye alınmadan önce bahsi geçen noktaların atıksuları Çaputlu Deresi’ne direkt deşarj edildiğinden kirliliğe ve koku oluşumuna neden olmakta iken tesisin işletmeye alınmasıyla birlikte oluşan çevre kirliliğinin de önlendiğinin altını çizdi.

Bilgilendirmenin ardından öğrenciler, atık suların işlem gördüğü havalandırma havuzları, anaerobik havuzlar, çökeltme havuzları, çamur susuzlaştırma ünitesi ve bunlara ait yardımcı ünitelerde incelemelerde bulundu.

Çevre sağlığının direkt insan sağlığına etki ettiğine dikkat çeken öğrenciler de, HATSU’nun çalışmalarını takdir ederek, yetkililere paylaştıkları bilgiler için teşekkür etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"