Hatay’a heybesi dolu geldi!

Yayınlanma Zamanı : 12 Mayıs 2018 Saat: 11:57

Hatay’a heybesi dolu geldi!

150 Milyon lira tutarındaki 10 tesissin açılış ve temel atma töreni için Hatay’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,  Hatay Valisi Erdal Ata’yı ziyaret ederek, Valilik bahçesine fidan dikti.

Eroğlu, Vali Ata ile görüşmesinin ardından Abdurrahman Melek Toplantı Salonu’nda yaptığı açıklamada, Hatay’ın hükümetin en çok değer verdiği illerden biri olduğunu söyledi.

Kente heybelerinin dolu bir şekilde geldiklerini, 10 tesisin temel atma ve açılış törenlerinin yapılacağını anlatan Eroğlu, yapılacak yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Hatay’daki orman teşkilatının önemine dikkati çeken Eroğlu, “Biliyorsunuz, kırsaldaki insanlara çok büyük destek veriyoruz. Hatta ben buradaki insanların çalışkanlığını görünce vekillerim, valim biliyor, buradaki ORKÖY dediğiniz orman mahallerinde en büyük desteği burada veriyoruz. Onlara göç etmeden yerinde geçimini temin edecek bir kırsal kalkınma modeli oluşturduk” ifadesini kullandı.

Belen’in de önemine dikkati çeken Eroğlu, lezzetiyle meşhur olan ilçeye yöresel ürünlerin satışının sağlanacağı bir alan oluşturacaklarını dile getirdi.

Eroğlu, Erzin sınırındaki Şahin Tepesi’nin de tabiat parkı olacağının müjdesini vererek protokolünü imzaladı.

Reyhanlı Barajı’nın inşaatına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eroğlu, “Reyhanlı Barajı gecikti, ben çok üzüldüm, neden ama? Gecikme sebebi biz değiliz, DSİ’nin kabahati yok, maalesef yargı defalarca yapılan ihaleyi bozdu. Birisi şikayet ediyor, dava açıyor ondan alıp mahkeme kararı ‘onu buna vereceksin’ diyor, o başlıyor, ondan sonra o mahkemeye gidiyor. Yani hayret ettim, Reyhanlı Barajı’nda hayatımda hiç böyle bir şey görmedim. Bu sefer ondan alıp öbürüne veriyor, tabii bunu alıp verinceye kadar tasfiye süreci var, yeniden teslimi var. O kadar çok sıkıldık ki artık en son dedim ki ne olursa olsun arkadaşlarıma talimat verdim. Reyhanlı Barajı’nda şu anda çalışmalar hızla devam edecek ve 2019 yılı Temmuz ayında su tutulacak. Bu müjdeyi verin. Reyhanlı’nın sebebi maalesef biz değil, açılan davalardır” şeklinde konuştu.

73 yatırımın 54’ü tamamlandı

Eroğlu, tamamlanan Büyük Karaçay Barajı’nın Antakya ve civarının 2060 yılına kadar içme suyunu temin edecek bir hat olduğunu anlattı.

Daha önce 2017 yılında 73 müjde verdiğini hatırlatan Eroğlu, bu müjdelerin 892 milyon lira değerinde olduğunu söyledi.

Kısa sürede bu yatırımlardan 54’ünü tamamladıklarını aktaran Eroğlu, “19 tane kaldı. Bunların da kimisi yüzde 32-34’te kimisi yüzde 65’te kimisi de yüzde 85’te. İnşallah bunları da bu yıl sonuna kadar bitireceğiz.” diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu, daha sonra ‘Yaırım yağmurları Hatay’a can katıyor” sloganıyla toplamda 150 milyon TL’ye mal olan 10 tesisin açılışı ve yeni yatırımların temelini, ‘ attı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"