İSTE’nin geldiği noktaya bakın!

Yayınlanma Zamanı : 07 Mayıs 2018 Saat: 14:33

İSTE’nin geldiği noktaya bakın!

İskenderun Teknik Üniversitesi(İSTE) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Teknoversite Günleri’ kapsamında,  öğrencilerle buluşan ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çelik, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli  ile “Savunma Sanayii için Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) Mutabakat Metni” imzalandı.

ASELSAN ile İSTE arasında işbirliğini geliştirmek üzere imzalanan protokolle, İSTE’de lisansüstü programlara kayıtlı öğrenciler tarafından yapılacak veya halen yapılmakta olan lisansüstü tez çalışmalarının; şirketlerin orta ve uzun vadeli araştırma ve geliştirme stratejileri doğrultusunda ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın belirlediği öncelikli alanlarda gerçekleştirilecek şekilde ‘güdümlü projeler’ olarak yapılandırılması sağlanacak.

“İSTE doğru yolda”

Üniversite 4.0 ve Teknoversite vizyonunu ortaya koyan İSTE’nin kendisinde merak uyandırdığını ve üniversiteyi ziyaret etmek istediğini söyleyen ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çelik, “Burada olmak benim için heyecan verici. Sizlere üniversite-sanayi işbirliklerini ve dördüncü nesil üniversite olmanın ne demek olduğundan biraz bahsetmek istiyorum. Biz, ASELSAN olarak üniversitelerin sanayi ile iç içe çalışarak daha başarılı olabileceğini gördük. YÖK ile yapılan protokol ile ASELSAN, üniversitelerin dış kampusu oldu. ASELSAN Akademi Lisansüstü Eğitim Programı ile ASELSAN’ın sahip olduğu teknoloji ve bilgi birikiminin geliştirilmesi ve sürekliliğinin sağlanması hedeflenmektedir. İlgili alanlarda akademik tecrübeleri olan üniversite öğretim üyelerinin savunma projelerinde görevlendirilmesi ile savunma sanayisi alanında kritik teknolojilerin millileştirilmesi ve başarıyla sonuçlandırılması sağlanmaktadır. ASELSAN Akademi, Endüstri 4.0’ın gerektirdiği üniversite-sanayi işbirliği modelini sunmaktadır. Çünkü bu modelde üniversite-sanayi işbirliği sağlanırken, üniversitelerin birbirleri ile işbirliği yapabilmesi de mümkün olmaktadır. ASELSAN Akademi’nin Türkiye genelinde yaygınlaşmasını temenni ediyoruz. İSTE’nin de bunu başarmaya en yakın üniversitelerden biri olduğunu düşünüyoruz. Bölgesel bağlamda, İskenderun, milli ekonomik gelişmeyi tetikleyecek çok önemli bir ekosistemi oluşturabilir. İSTE de bunun önemli bir oyuncusu olabilir. Var olan ekosistemin potansiyelini ortaya çıkarabilmek için dördüncü nesil üniversite akımına dâhil olmakta fayda vardır ve bağlamda İSTE doğru yoldadır” dedi.

“Teknolojiyi yönetebilen bir nesil hedefliyoruz”

İSTE’de teknolojiye ve Türkiye’ye adanmış hayatlar olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli de,  “İSTE olarak, farklı olmaya, farklı şeyler söylemeye çalışıyoruz. Yükseköğretim ekosistemi içerisinde yeni şeyler söylüyoruz. Bahar Şenliği yerine Teknoloji Şenliği yapıyoruz, Teknoversite Günleri yapıyoruz. İnsanları, üretmeye ve girişimciliğe yönlendiriyoruz. Burada teknolojiye adanış, Türkiye’ye adanmış hayatlar var. Bilgiyi cisimleştirebilen ve teknolojiyi yönetebilen bir nesil geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu yolda bize destek olan tüm öğrencilerimize, öğretim elemanlarımıza, çalışanlarımıza, destek verenlerimize, sponsorlarımıza ve herkese çok teşekkür ediyoruz” derken,  Prof. Dr. Mehmet Çelik’i ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk’ün de katıldığı imza töreninin ardından, Genel Müdür Çelik’e katkılarından dolayı İSTE Rektörü Türkay Dereli tarafından adına dikilen ağacın dikim sertifikası ve plaket takdim edildi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"