Bugün Hıdırellez

Yayınlanma Zamanı : 05 Mayıs 2018 Saat: 13:48

Bugün Hıdırellez

Hızır Aleyhisselam ve İlyas Peygamberin yeryüzünde buluştukları gün olduğuna inanılan Hıdrellez, bu gece kutlanacak. Halk arasında kabul edilen inanışa göre, Hızır karaların ve havanın, İlyas ise denizlerin, suların hakimidir ve bu ikisi biraya geldiğinde, insanların dileklerini gerçekleştirdiklerine, bereket, huzur, şifa dağıttıklarına inanılır.

Hızır, yaygın bir inanca göre de, hayat suyu (ab-ı hayat) içerek ölmezliğe ulaşmış; zaman zaman özellikle baharda insanlar arasında dolaşarak zor durumda olanlara yardım eden, bolluk-bereket ve sağlık dağıtan, Allah katında ermiş bir ulu kişidir.

5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece olarak bilinen Hıdırellez her yerde farklı ritüellerle kutlanırken, İskenderun’da da gül ağacında dilek kağıtları asmanın dışında, binlerce kişi Aziz Marcircos Kilisesi’ne akın edip kağıtlara yazdıkları dileklerini kiliseye bırakacak, mumlar yakıp dualar edecek, kimisi de dua ve dileklerinin kabul olduğuna inanılan dilek taşına madeni para yapıştırarak bugün günü bayram tadında kutlayacak. Bazı vatandaşlar ise gül ağaçlarına astıkları dilek  kağıtlarını denize atacak.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"