İSDEMİR’de çevre dostu teknolojik dönüşüm

Yayınlanma Zamanı : 13 Nisan 2018 Saat: 15:19

İSDEMİR’de çevre dostu teknolojik dönüşüm

Türk – Alman işbirliğiyle 2016 yılında kurulan İsdemir Linde Gaz Ortaklığı resmen faaliyete geçerek, ilk üretimini yaptı. OYAK Maden Metalürji Grubu şirketlerinden İsdemir ile Alman Linde Grubu’nun ortaklığında 12 ay önce temeli atılan ve rekor bir sürede tamamlanan Türkiye’nin en verimli endüstriyel gaz üretim tesisi, İskenderun’da düzenlenen törenle devreye girdi.

250 milyon TL’lik yatırımla kurulan tesis, ‘Türkiye’nin en verimli endüstriyel gaz üretim tesisi’ niteliğiyle günlük 1700 ton oksijen ve azot tedarik edecek olan tesis, enerji verimliliğinde dünyanın en iyileri arasında yer aldı. İsdemir’in oksijen üretim kapasitesini yüzde 60, azot üretim kapasitesini ise yüzde 70 oranında artıracak olan tesisin sağlayacağı oksijen kapasitesi sayesinde İsdemir’de yıllık 300 bin ton ilave çelik üretimi gerçekleşecek. Bu üretimin ciroya etkisi de yaklaşık 750 milyon TL seviyesinde olacak.

OYAK Grubu Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, vizyonlarının ‘Teknolojik dönüşümle maksimum verim’ olduğunu belirterek, “OYAK Maden Metalürji Grubu olarak öncelikli hedeflerimizden biri olan ‘verimlilik artışı’ konusundaki çalışmalarımızı planlı bir şekilde hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda Linde Grubu ile ortaklaşa kurduğumuz endüstriyel gaz üretim tesisi, kurumumuzun sürdürülebilir üretkenliğini daha ileri seviyeye taşıyacak ve grubumuza finansal olarak da önemli bir katkı yapacak. ‘Teknolojik dönüşümle maksimum verim’ vizyonumuzun değerli bir sembolü olarak gördüğüm bu yatırımın, hem OYAK’a hem de ülkemiz ekonomisine önemli bir katma değer sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Tesisin çevre dostu oluşuyla dikkat çektiğini ifade eden Linde AG Yönetim Kurulu Üyesi Bernd Eulitz ise, “Linde Grubu olarak 140 yıldır teknoloji, inovasyon ve çözüm odaklı bir vizyonla çalışıyoruz. Ortağımız olan OYAK Maden Metalürji Grubu’nun üretim süreçlerini desteklemek için küresel uzmanlığımızı ve tecrübemizi sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bugün faaliyete geçirdiğimiz yeni tesis, birinci sınıf teknolojik özelliklere sahip olup çevre dostu oluşuyla öne çıkıyor. Bu yatırım, gelecekte birlikte daha fazla büyüme ve karşılıklı ortak fayda sunmasının yanı sıra Türkiye’de büyüyen işlerimizin başarısını yansıtıyor ve bölgede daha fazla yatırım yapma isteğimizi vurguluyor” şeklinde konuştu

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"