Psikolog gözüyle kuşak çatışması

Yayınlanma Zamanı : 13 Mart 2018 Saat: 10:51

Psikolog gözüyle kuşak çatışması

İskenderun Özel Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun, Doğa Koleji’nde okul velileri ve öğretmenlerine yönelik, ‘Z Nesli ile Doğru İletişim’ konulu seminer verdi. Doğa Koleji Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminerde; velilere doğru iletişim yöntemleri hakkında bilgiler veren Gamze Uygun, ‘Z’ nesil ile doğru ve etkili iletişim kurabilmek için zamanı anlamak gerektiğine dikkat çekti.

Her neslin birbirinin özelliklerini bilmesi dolayısıyla doğru iletişim kurabildiğini anlatan Uygun, “İletişim; duygu, düşünce veya bilgilerin her türlü yolla bir başkasına aktarılmasıdır. Bu sürecin amacı, ‘anlaşılmak, yani anlaşmaktır.’ Bir insanın yaptığı, yapmadığı, söylediği, söylemediği her şeyin bir anlamı vardır. Kurulan iletişimin daha sağlıklı olabilmesi; ancak bireyleri tanımak, zamanı ve getirilerini anlamakla mümkündür. Bireyler farklarına göre x, y, z olmak üzere, üç kuşağa ayrılmıştır. Bu seminerin amacı bu üç nesli tanımaktır. Çünkü her nesil birbirinin özelliklerini bilir, ona göre anlayış geliştirirse, uyum içinde yaşamak daha kolay olacaktır. Yepyeni bir dinamiğe ve karaktere sahip ‘Z’ kuşağı çocuklarının ebeveynleri olmak, onları anlayabilmek, kendi yetiştiriliş tarzımızdan çok daha farklı bir şekilde yaklaşabilmek, kimi zaman çok zorlu ve yorucu olabiliyor. Daha önceki jenerasyonların hiçbirinin aralarında bu kadar büyük farklar yok iken, kendi çocuklarımız ile aramızda sanki uçurumlar var ” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"