Yeşil olimpiyat için hazırlıklar tamgaz

Yayınlanma Zamanı : 29 Aralık 2017 Saat: 12:37

Yeşil olimpiyat için hazırlıklar tamgaz

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Habib-i Neccar Sosyal Tesisleri’nde düzenlediği kahvaltılı toplantıda basın mensupları ve STK temsilcileriyle bir araya geldi. EXPO 2021’in altyapısının masaya yatırıldığı toplantıya Başkan Savaş’ın yanı sıra HBB Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Antakya Organize Sanayi Bölgesi(AOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Kabaali, İskenderun Çevre Koruma Dernek Başkanı Nermin Yıldırım Kara, Hatay İş-Kur Müdürü Ziya Yüksel, çok sayıda basın mensubu ve ilin önde gelen STK temsilcileri katıldı.

EXPO 2021’in alt komisyonları hazırlanıyor

Başkan Savaş’ın atılımları ve yoğun çabasıyla Hatay’a kazandırılan EXPO 2021’in alt komisyonlarını konuşmak amacıyla düzenlenen toplantıda açılış konuşmalarını gerçekleştiren Çelebi, “ EXPO aslında İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yerle bir olan Avrupa’yı yeniden yapılandırmak ve yaşam merkezleri kurabilmek için kurulan bir organizasyon. Bu organizasyon bahçe ve parklardan öte adeta bir mahalle gibi. Orada yaşayan insanlar ve o mahallenin içi de cennet gibi. İçinde küçük şelaleler, dünyanın en güzel çiçekleri, botanik bahçe ve ağaçlar yapılıyor. Bizim temamız da ‘Medeniyetler Bahçesi’ oldu. Medeniyetler kentinde öyle bir bahçe yapalım ki; bugüne kadar eşi benzeri olmayan bir medeniyetler bahçesi olsun. Bunu da adeta çiçek ve bitki olimpiyatları gibi yarışma ile yapıp dünyaya göstermek istiyoruz. 21. Yüzyılda böyle bir bahçeyi de, tarihimizi de geleceğe taşımak istiyoruz. Bu da bizim için çok heyecan verici. Eğer biz bu organizasyonu bu şekilde başarabilirsek Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya’ya ve Türkiye’ye de örnek olmuş oluruz. Buradaki çalışmalarımızı da halkımız ile birlikte paylaşacağız. Ayrıca bu organizasyon ile çiftçilerimizin kalkınması için de çok önemli. EXPO gerçek bir kalkınma projesidir. EXPO’yu olimpiyat gibi yapabilirsek çok ses getireceğimize inanıyorum. 2018 yılında ilk 6 ay sadece EXPO alanı değil kırsal alanların kalkınması ile ilgili çalışmalar yapmak istiyoruz. 2019’da master planlarımız bitmiş olacak ve uygulamalara başlamış olacağız. 2020 yılı ise bu işin daha detaylı profesyonel olma zamanı olacak. O zaman da bütün aldığımız dersleri uygulamaya geçeceğiz. EXPO ve Hatay’ın tanıtımı için gerek basınımız gerekse sivil toplum kuruluşlarımıza çok iş düşüyor” dedi.

 “EXPO HBB’nin değil, tüm Hatay Halkı’nın projesidir”

Siyaseti karıştırmadan Hatay ve Hatay’ın geleceğini için EXPO’yu herkesin sahiplenmesi gerektiğini söyleyen Başkan Savaş, “Bugünden itibaren EXPO 2021 geleceğe daha da umutla baksın diye yol haritamızı oluşturup bu yükü birlikte taşıyabiliriz. EXPO 2021’in hayal ettiğimiz gibi geçmesi için son 6 aya hazır girmemiz lazım. 2020’in son çeyreğinde bu işin hazır olması lazım. Bana diyorlar ki neden bu kadar uzun planlar yapıyorsun yarın ne olacağın belli değil? Küçücük ticari bir işletmenin bile master planı var. Biz de büyükşehiriz, Hatay’ız. Hatay’ın da kendine göre gelecekle ilgili bir plan projesi olması lazım. İnsanlar değişebilir ama hizmetler baki kalır. Bizim görevimiz gelecekle ilgili proje yapmak. Biz EXPO’nun yetişmesi için 2021 yılına hedef koyduk. Hedefi, planı ve projesi olmayan hiçbir şey başarılı olamaz. Geçtiğimiz günlerde bir yemek yarışması yaptık çok ses getirdi. Ocak ayı sonunda bir yemek yarışması daha yapacağız. Amacımız antrenman yapmak ve final gününde hazır olmak. Bu işe birlikte sahip çıkalım. Siyaseti karıştırmadan Hatay ve Hatay’ın geleceğini konuşacağız. Bu sadece HBB’nin bir projesi değildir, bu tüm Hatay halkının projesidir. Farklı görüşe sahip tüm kardeşlerimiz ve hemşehrilerimizle siyasi kaygı gütmeden zevkle çalışabiliriz” diyerek, önemli bir mesaj verdi.

Toplantının sonunda Başkan Savaş katılımcılara, yeni yıl hediyesi takdim etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"