Hatay’da bayramlar bir başka kutlanır

Yayınlanma Zamanı : 25 Aralık 2017 Saat: 11:58

Hatay’da bayramlar bir başka kutlanır

Farklı dinler ve medeniyetlerin yüzyıllardır barış, hoşgörü ve huzur içerisinde yaşadığı Hatay’da bayramlar da hep birlikte kutlanıyor. Hatay Valisi Erdal Ata, il protokolüyle birlikte Ortodoks Kilisesi’ni ziyaret ederek, Hristiyan vatandaşların Noel Bayramı’nı kutladı ve il genelindeki hoşgörü iklimine de katkı sundu.

Ziyarete Hatay Valisi Sayın Erdal Ata’nın yanı sıra, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli ve Mahmut Hersanlıoğlu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Antakya Belediye Başkan Vekili Mustafa Tül, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu, Katolik Cemaati Ruhani Lideri Domenico Bertogli, ALİYAD Vakfı Başkanı Nasrettin Eskiocak ile vatandaşlar katıldı.

Vali Ata, Hristiyan vatandaşların Noel Bayramı’nı can-ı gönülden kutladığını, Noel Bayramı’nın barış, huzur ve hayır getirmesini dilediğini ifade etti. “Hatay’ın, binlerce yıllık tarihi olan ve bu tarih boyunca da birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan bir kent olduğunu belirten Vali Ata, ‘Yahudi’si, Hristiyan’ı, Müslüman’ı hepsi burada bir arada yaşıyor. Hatay, dünyaya örnek gösterilebilecek bir kentimiz. Nice acıların, kavgaların yaşandığı günümüz dünyasında bu tablonun gerçekten tüm insanlığa örnek olması gerekir’’ dedi.

Burada farklı dinlerin, farklı kültürlerin, aynı dinde farklı mezheplerin bir arada barış ve huzur içinde yaşadığını vurgulayan Vali Ata, ‘’Temennimiz bu tablonun sonsuza kadar böyle devam etmesidir. Bunda siz değerli din adamlarımızın, kanaat önderlerimizin ve bu ilde yaşayan bütün vatandaşlarımızın çok önemli katkısı olduğunu düşünüyorum. Eğer birbirimize hoşgörü ile yaklaşırsak, birbirimize anlayışlı davranırsak, iyi günde kötü günde hep birlikte hareket edersek o zaman bu birlik ve beraberliğimiz sonsuza kadar devam edecektir. Ben bu vesile ile Hristiyan vatandaşlarımızın Noel Bayramı’nı bir kez daha kutluyorum. ” şeklinde konuştu.

Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, ev sahibi olarak yaptığı konuşmada; Noel Bayram sevincini paylaşmak üzere kendilerini ziyaret eden il protokolüne teşekkür ederek, ‘’Yüzyıllardan beri üç semavi dine mensup insanların kardeşçe, barış ve huzur içerisinde yaşadığı, farklılıkların zenginlik olarak kabul edildiği Antakya’mızda inancı, kültürü ve etnik kökeni ne olursa olsun kutlanan bayramları beraber hisseden insanlarız. Bu bayramlar, bu topraklarda yaşayan insanlarımıza tarihsel ve kültürel zenginliğe tanıklık etme ayrıcalığı da sağlamıştır. Bu güzel bayram gününde sevincimize ortak olarak bizleri onurlandıran Sayın Valimiz, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ilimiz protokolüne teşekkür ederiz” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise bugünün Hristiyan dünyasının çok önemli olduğunu belirterek ‘’Bu coğrafya hem renkli, hem bereketli bir coğrafyadır. Biz hem renginden hem de bereketli topraklarından faydalanıyoruz. Ama rengine bereketine katkı sağlayan da en az topraklar kadar buradaki insanlarımız. Biz bunu başarabildiğimiz için yüzyıllardır bu coğrafyaya mutlu ve huzurlu yaşamaya devam ediyoruz. Bu vesileyle Hristiyan kardeşlerimizin Noel Bayramını tekrardan kutluyorum’’ dedi.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu ise tüm Hristiyan aleminin Noel Bayramı’nı kutladığını belirterek ‘’İlk peygamber olan Adem Aleyhisselam’dan Sevgili Peygamberimize kadar gelen bütün peygamberler kendi kavimlerine sevgi, saygı ve muhabbeti anlattılar. Hatay’da biz sevgi, saygı ve muhabbetin varlığını hep hissediyoruz ve bu güzelliğin devam etmesini istiyoruz.’’ dedi.

Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu, ALİYAD Vakfı Başkanı Nasrettin Eskiocak,  Katolik Cemaati Ruhani Lideri Domenico Bertogli, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Antakya Belediye Başkan Vekili Mustafa Tül, yaptıkları kısa  konuşma ile Hristiyan hemşerilerimizin Noel Bayramı’nı kutlayarak, bu kardeşlik ve hoşgörü ikliminin sonsuza kadar sürmesi temenninde bulundu.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"