Hatay’a yeni turizm alanı

Yayınlanma Zamanı : 18 Aralık 2017 Saat: 7:39

Hatay’a yeni turizm alanı

Altınözü’nde turistik değere sahip Kırkgöz Mağaraları ve Kaya Mezarları’nın turizme kazandırılması amacıyla toplantı düzenlendi. Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur’un ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı ve Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin ve beraberindeki heyet katıldı. 7 adet kaya mezarlığı ve 40 adet mağaranın çevresinin modernize edilmesiyle turizme kazandırılmasının planlandığı çalışmalar kapsamında,

Altınözü’nün büyük uygarlıklara ev sahipliği yaptığını ve tarihi zenginliği olan bir ilçe olduğunu ifade eden Başkan Rıfat Sarı, “Kırkgöz Mağaraları ve Kaya Mezarlarına sağlanacak ulaşım altyapısı ile birlikte daha çok ziyaretçiye açılacak ve ekonomik değer haline gelecektir” dedi.

Çalışmaların yapılacak olan ön inceleme raporu doğrultusunda belirleneceğini söyleyen Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin, “Kırkgöz Mağaraları ve Kaya Mezarlarının koruma ve kullanıma açılmasının uygun olup olmadığının tespit, tescil, koruma ve onay sürecine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla,  konunun uzmanlarınca yerinde inceleme çalışmaları yapılmıştır. 8 Kişilik bir araştırma ekibi tarafından ön inceleme Raporu hazırlanacaktır” dedi.

Altınözü’nün sahip olduğu kültürel mirası turizme kazandıracaklarını söyleyen Kaymakam Bülent Uygur, “Hatay birçok tarihi ve turistik değere ev sahipliği yapıyor. Altınözü bu konuda oldukça zengin bir tarihi mirasa sahiptir. Kırkgöz Mağarası’nın önemli turizm merkezi haline gelmesi, Hatay’ın yeni turizm enstrümanları ile zenginleşmesini ve doğal özellikleriyle ziyaretçilerin ilgisini çeken yer haline gelmesini sağlayacaktır. Mağaralara ve kaya mezarlarına ulaşım sağlayacak yolun bazı kısımlarına Arnavut kaldırımı döşenecek bazı kısımlarına ise gerekli bakım ve onarım çalışması yapılarak patika yol düzenlemesi yapılacaktır. Belirlenen güzergâh üzerinde 7 adet kaya mezarın 40 adet mağaranın çevresi, aydınlatma ve iç kısımlarının düzenleme çalışması yapılacaktır. Belediyemiz ile birlikte

Kırkgöz Mağaraları ve Kaya Mezarlarını Türk Turizmine kazandırıyoruz” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"