Zamandan çalan teknolojiye dikkat

Yayınlanma Zamanı : 13 Aralık 2017 Saat: 10:18

Zamandan çalan teknolojiye dikkat

Toplum arasında ‘Teknoloji Hastalığı’ olarak bilinen cep telefonu ve internetin günümüzde oldukça yaygınlaştığını belirten İskenderun Özel Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun, teknoloji bağımlılığının kişinin hayatını olumsuz etkileyebildiğini ve ciddi zararlara sebep olabileceğini ifade etti.

Bilinçli kullanılan teknolojinin birçok avantajı olduğu gibi, dezavantajı olduğunu da vurgulayan Psikoloğ Gamze Uygun, “Teknoloji insanlığı bir adım ileriye götürecek en önemli araçlardan biridir. Doğru kullanıldığında teknolojinin insan hayatına getirdiği sayısız faydaları olmasına rağmen, kişinin teknoloji kullanımı üzerinde kontrolünün kaybolması ve teknolojiyi ölçüsüz ve sınırsız kullanması, çok ciddi zararlara sebep olabilir. Gece geç saatlere kadar teknolojik aletlerin başında kalmak, uzun süre kullanmaktan dolayı fiziksel sorunlardan şikâyet etmek, teknolojik aletlerden uzak kalındığı zaman gergin ve boşluktaymış gibi hissetmek, çevrenizdekilere ekran karşısında geçirdiğiniz zaman hakkında yalan söylemek, internete girmek için yemek öğünlerinden, derslerden ya da randevulardan ödün vermek ve insanlarla internet üzerinden konuşmayı yüz yüze konuşmaya tercih etmek, teknoloji bağımlılığının nedenleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle öncelikle sizi internetin başına götüren nedenleri tespit edin. Belli işleri bitirdikten sonra kısıtlı bir süre teknolojik aletlerin başına geçmeyi ve her akşam aynı saatte bilgisayar ya da cep telefonunu elden bırakmayı kural haline getirin. Yapmayı isteyip de fırsat bulamadığınız faaliyetleri bir deftere yazın, yalnızlığı ve can sıkıntısını gidermek için internet kullanmaya yoğun istek duyduğunuz zamanlarda yazdıklarınızdan birini yapın. Bilgisayar ya da telefonu bu kadar uzun süre kullanmaya başlamadan önce, nelerden keyif aldığınızı düşünüp bunları tekrar canlandırın. Bilgisayar başındayken neler kaçırdığınızı bir düşünün. Bu zaman size çocuğunuzla birlikte parkta yapacağınız yarım saatlik yürüyüşü yada eşinizle kahve içip sohbet etme durumunuzu çok daha değerli bir hale getirecektir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"