İSTE’nin ‘Çocuk Üniversitesi’ çok konuşulacak

Yayınlanma Zamanı : 12 Aralık 2017 Saat: 8:23

İSTE’nin ‘Çocuk Üniversitesi’ çok konuşulacak

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE)’nin toplumsal gelişim ve dönüşüm için teknoloji okuryazarlığı seviyesinin yükselmesi ve erken dönemde sağlanması amacıyla geliştirdi Çocuk Üniversitesi projesi kapsamında ilk işbirliği İskenderun Demir-Çelik Anaokulu ile yapıldı.

İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Enerji Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Emin Taner Elmas’ın İskenderun Demir-Çelik Anaokulu Müdiresi ve okul öncesi öğretmenleri ile bir araya geldiği buluşmada,  anaokulunun minik öğrencileri ile enerji alanında gerçekleştirilebilecek  projeler görüşüldü ve“Enerjik Sınıflar”, “Bitki Sulama”, “Çevir, Zıpla, İncele”, “Sağ, Sol, Renk”, “Uçan Toplar”, “Işıldayan Sayılar”, “Karagöz Hacivat”, “Dolap İçi Lamba”, “Güneş Paneli Şapkası” ve “Geometrik Şekiller” isimli projeler geliştiren miniklerin yeni projeler üretebilmesi için çalışmaların devam ettirilmesi kararlaştırıldı.

Toplantıya, Demir-Çelik Anaokulu Müdiresi Nedime Avan, öğretmenler; Betül Eroğlu, Fadime Canatan ve Seher Binici, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Umutcan Olmuş, İSTE IEEE Öğrenci Topluluğu Temsilcileri; Bilgisayar Mühendisliği 3. Sınıf Öğrencisi Tuğçe Gündoğan ve Elektrik–Elektronik Mühendisliği Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Ece Sultan Kaba katıldı.

Bilinçli bir nesil için okullarla işbirliği yapmaya devam edeceklerini söyleyen  İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Enerji Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Emin Taner Elmas; “Bu tür projeler sayesinde çocukların ‘ENERJİ’ kavramı ile daha küçük yaşlarda tanışması sağlanarak, ileride “Küresel Isınma”, “İklim Değişikliği”, “Yerküre Bilimi”, “Enerji Yatırımları” ve “Enerji Yönetimi” konularında çok daha bilinçli nesiller yetiştirilmesi sağlanabilir” dedi.

Bu projelerle özellikle İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin yakından ilgilendiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Emin Taner Elmas; “Sayın Rektörümüz çocukların hayata geçireceği bu tür projelerin son derece olumlu gelişmeler doğuracağını vurgulamakta, Çocuk Üniversitesi projesine büyük önem vermekte ve İSTE’nin kütüphane ve laboratuvar vb. gibi tüm imkânlarının çocuklar için seferber edilmesi gerektiğini sıklıkla ifade etmektedir” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"