İSTE ile ‘Bilim Şehri’ne doğru

Yayınlanma Zamanı : 08 Aralık 2017 Saat: 6:57

İSTE ile ‘Bilim Şehri’ne doğru

Ortaya koyduğu teknoversite vizyonunu yapmış olduğu önemli atılımlarla destekleyen İskenderun Teknik Üniversitesi(İSTE) konusunda uzman olan bilim insanlarını öğrencileri ile buluşturmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde MIT ve Harvard Üniversitesi’nden Dr. Canan Dağdeviren’i misafir eden İSTE’nin, bu haftaki konuğu süperiletken sistemlerle saatte 500 km hıza ulaşabilen dünyanın en hızlı tren projelerinin mimarlarından Japonya  Tsukuba Üniversitesi  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kazuo Kadowakı oldu.

“İSTE, İskenderun için büyük bir şans”

İSTE’nin kampüs içindeki ulaşımı sağlamak için master planında tasarladığı sürücüsüz taşıma sistemini incelemek ve ortak proje imkânlarını araştırmak için İSTE’li meslektaşları ile görüşmenin yanısıra, “Kuantum Teknolojisi ve Süperiletkenlik” konusunda da bir konferans veren Prof. Dr. Kazuo Kadowakı, ayrıca İSTE’nin master planını ve master planı maketini inceledi.

İSTE’nin yanısıra İskenderun sahilinde ve körfezinde yaptığı gözlemlerle İskenderun’u çok beğendiğini ifade eden Prof. Kadowakı; “İskenderun, bizim yaşadığımız Tsukuba’ya nüfus bakımından çok benziyor. Tsukuba 185000 nüfuslu bir yer… Tsukuba Üniversitesi ise 1979 yılında kuruldu. Şehrin girişinde tabelada ‘Bilim Şehri’ yazar… İskenderun, Kaliforniya kadar güzel… Doğal güzelliklere sahip, mükemmel bir yer. Sanayisi de çok gelişmiş… İSTE’nin burada olması büyük bir şans… İSTE’nin, teknoversite vizyonu ve teknolojik kampüs hedefiyle İskenderun’u bir bilim şehrine dönüştüreceği aşikâr” dedi.

“Körfezdeki yosunun kıymeti bilinmeli”   

İSTE Mimarlık ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda akademisyen, sanayici ve öğrenciler ile de buluşan Prof. KADOWAKI, konferansının ilk kısmında; Süperiletkenlik, süperiletken sistemler ve kuantum teknolojisi hakkındaki güncel bilgiler paylaştı. Konferansının ikinci kısmında Algea (yosun) teknolojileri hakkında da bilgi veren Prof. Kadowakı; “Japonya’da ve dünyada yosun teknolojilerinin gelişimi çok büyük ivme kazanmıştır. Özellikle, yosun kullanarak ham petrol elde edilmesi konusunda yoğun araştırmalar yapılmaktadır. İskenderun Körfezi de yosun yetiştirilmesi ve uygulamalarının yapılması konusunda fırsatlar sunmaktadır. Bunun kıymeti bilinmeli ve üretim için yola çıkılmalıdır” dedi.

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ile de görüşen Prof. Dr. Kazuo Kadowakı, İSTE ile ileri teknolojiler geliştirme hususunda prensipte anlaşma yapıldığını ve yakın bir zaman içerisinde projelendirme çalışmalarının sonuçlanıp uygulama aşamasına geçileceğini söyledi. Konferans sonunda, İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Eyyuphan Yakıncı, katılımlarından dolayı Prof. Dr. Kadowakı’ye teşekkür etti ve günün anısına hediye takdim etti.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"