Hatay’ın bileşenlerini buluşturan belgesel tamamlandı

Yayınlanma Zamanı : 06 Aralık 2017 Saat: 9:48

Hatay’ın bileşenlerini buluşturan belgesel tamamlandı

Hatay Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda Samandağ Belediyesi ve Arsuz Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan ‘Aynı Toprağın Çocukları” adlı belgeselin galası 21 Aralık’ta Hatay İl Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.  Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha’nın yanı sıra toplumun farklı kesimlerini temsil eden kanaat önderlerinin de yer aldığı belgeselde, özel olarak yazılan ‘Bir Şehri Şehir Yapan’ adlı şiir Hatay’lı isimler tarafından okundu.

Etnik farklılıklarına rağmen bir arada, kardeşçe yaşayan Hatay’ın hoşgörü iklimini anlatan belgeselin yönetmeni yönetmeni Talat Ersoy, “Hatay bin yıllardır sofrasında doyurduğu toprağında ağırladığı onlarca medeniyete yurtluk etmiş bir şehirdir. Şu anda da inanç ve etnik olarak onca çeşitliliğine rağmen bir arada ve hoşgörüyle, içerisinde süren yaşamıyla dünyada emsal gösterilecek bir şehirdir. İçinde yaşayan her vatandaşın ay yıldızlı bayrağına ve ülkesine inancı takdire şayandır. Dışarıdan bakıldığında yanı başımızda devam eden savaştan dolayı sanki sıkıntı varmış gibi bir izlenim mevcuttur. Son zamanlarda hak etmediği halde maruz kaldığı bu olumsuz algıyı ortadan kaldırmak için bu şehirde yaşayan duyarlı insanlar olarak bir şeyler yapmak istedik. Yaptığımız şey en iyi bildiğimiz şey olmalıydı. Bu belgeselde siyasi, dini, etnik farklılıklarına rağmen bir arada ve kardeşçe yaşayan Hatay’ın hoşgörü iklimini anlatıyoruz. Sayın Valimizin de ifade ettiği gibi herhangi bir Avrupa kenti ne kadar güvenliyse en az o kadar güvenli olan Hatay’ı, binlerce yıllık kültürünü ve o vakur duruşunu anlatıyoruz” dedi.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"