Esnafın Antakya çilesi!!

Yayınlanma Zamanı : 30 Kasım 2017 Saat: 12:27

Esnafın Antakya çilesi!!

İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu,  5362 sayılı Esnaf Yasası’nın 6. Maddesi’nde talep ettikleri mevzuat değişikliğinin yapılmamasına sitem etti. Büyükşehir Yasası ile ilçe statüsüne kavuşan ilçelerdeki esnafların kendilerine en yakın ilçe yerine il merkezindeki esnaf odalarına gitmek zorunda kaldıklarını ve mücadeleye rağmen üç yıldır yasada bir türlü mevzuat değişikliği yapılmadığını anlatan Çöloğlu, bir çok esnafın konuyla ilgili yaşadığı mağduriyete de değindi.

Konuyu Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’ye de taşıdıklarını söyleyen Başkan Mustafa Çöloğlu, “Bugünlerde esnaflarımızın kafasını kurcalayan ve onlar için ekonomik külfet yaratan konu yeni ilçe olan yerleşim yerlerinde esnafların gidebilecekleri bir odanın bulunmaması. Bu nedenle esnaflarımız işlemlerini yapabilmek için kendilerine en yakın ilçedeki odaya değil de Antakya’ya gitmek zorunda kalıyorlar. Bu da esnaflarımızın bir gününün kaybolmasına ve ekonomik  külfet yaratmasına neden oluyor. Bu konuyu Gümrük ve Ticaret Bakanımıza ileterek, 5362 sayılı Esnaf Yasası’nın 6. Maddesinde bir mevzuat değişikliği yapılması yönünde çalışma başlatmasını talep ettik. Ancak, bu isteğimiz o kadar zormuş ki; üç yıldan beri bir türlü mevzuat değişikliğine gidilemedi. Mevzuatta sadece, ‘Yeni ilçe olan yerlerde eğer esnaf odası yoksa  coğrafi olarak en yakın ilçedeki esnaf odasına gidilsin’ ibaresi yer alacak. Farklı farklı yasalar çıkmasına rağmen, esnafımızın bu mağduriyetini engelleyecek bir düzeltme maalesef  bir türlü yapılmadı. Neden olmadığını da merak ediyoruz. Düşünün Arsuz’daki vatandaş, bir oda kayıt belgesi yada fiş alabilmek için içiçe girmiş iki ilçe olması ve burada esnaf odası bulunmasına rağmen İskenderun’a değil de Antakya’ya gitmek zorunda kalıyor. Bu mağduriyetin biran önce giderilmesini bekliyoruz” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"