Yeşilçam’ın Hatay’daki platosuna sanatsal bakış!

Yayınlanma Zamanı : 10 Haziran 2022 Saat: 11:49

Yeşilçam’ın Hatay’daki platosuna sanatsal bakış!

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Yeşilçam’ın başyapıtlarından başta Kibar Feyzo olmak üzere bir çok film ve diziye ev sahipliği yapan tarihi Müderrisoğlu Konağı’nda valilik tarafından başlatılan restorasyon çalışmalarını inceledi.

Reyhanlı Kavalcık (Harran) Mahallesinde bulunan Müderrisoğlu Konağı’nda, film, sinema sektörüne ve turizme kazandırmak amacıyla Hatay Valiliği tarafından başlatılan restorasyon çalışmalarını inceleyen Vali Doğan, yetkililerden bilgi aldı.

Konağın bir film stüdyosuna ve platosuna dönüşeceğini belirten Vali Doğan, “Müderrisoğlu Konağı’ndayız. Reyhanlı’da, Suriye sınırındayız. Buranın hemen 300-500 metre ilerisi Suriye sınırı. Burası 1950’lerde yapılan bir konak, yıllardır atıl ve metruk bir vaziyette duruyordu. 2021 yılında Hatay Valiliği olarak burasını kamulaştırdık ve projemizi hazırladık. Projemizle birlikte burayı bir film stüdyosuna ve platosuna çeviriyoruz. Bugün itibariyle de restorasyon çalışmalarına başladık, biraz ihale sürecimiz uzun sürdü ancak neticede ihale sürecini de tamamladık. 20 milyon 200 bin liraya mal olacak bu restorasyon işini Mersinli bir firmaya ihale ettik ve firmamız da çalışmalara başladı. Bir yıl içerisinde restorasyon tamamlanmış olacak ve burası Hatay halkının, Türkiye’nin hizmetine girmiş olacak” dedi.

Hem konağı ayağa kaldırmak hem de film, sinema sektörüne hizmet vermek adına böyle bir projeye imza attıklarını belirterek, ülkemizdeki ve dünyadaki ekonomik sıkıntılara rağmen yatırımların sürdüğünü vurgulayan Vali Doğan, konuşmasının devamında “Çalışmalar tamamlandığında konak Hatay ve Türkiye adına güzel bir mekan olacak. Acele kamulaştırma kararı vererek süreci hızlandıran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve ayrıca desteklerini esirgemeyen İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu teşekkür ederiz” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"