Antakya Mozaikleri kendi evinde irdelenecek!

Yayınlanma Zamanı : 08 Haziran 2022 Saat: 10:54

Antakya Mozaikleri kendi evinde irdelenecek!

Son dönemde Antakya’da gün yüzüne çıkarılan mozaiklerinin ışığında, mozaiklerinin dekoratif, teknik ve bağlamsal özellikleri ile Akdeniz Havzasındaki etkilerinin masaya yatırılacağı ‘Antakya Mozaikleri: Güncel Durum ve Yeni Yaklaşımlar Uluslararası Konferans ve Çalıştayı’ 13-19 Haziran tarihleri arasında MKÜ’de gerçekleşecek.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi (ARSAMER) tarafından düzenlenen, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün himayesinde ve Hatay Valiliği, TÜBİTAK, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği “Antakya Mozaikleri: Güncel Durum ve Yeni Yaklaşımlar” (Homage to Antioch Mosaics: Current Stand and Perspectives) Uluslararası Konferans ve Çalıştayı’na Uluslararası Mozaik Araştırmaları Merkezi (AIEMA) Başkanı Prof. Dr. Anne-Marie GUIMIER-SORBET başta olmak üzere Avrupa ve Amerika’dan dünyaca ünlü mozaik uzmanları Hatay’da buluşacak.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonunda gerçekleşecek olan uluslararası çalıştayla ilgili MKÜ’den yapılan açıklama şöyle, “Hellenistik ve Roma dönemlerinde Doğu’nun Tacı, Doğu’nun Kraliçesi unvanlarıyla kendisinden söz ettiren Antiokheia (Antakya), Doğu Akdeniz’deki en önemli merkezlerden biri durumundadır. 1932-1939 yılları arasında yürütülen Amerikan-Fransız kazılarında ortaya çıkarılmış pek çok eserleri Türkiye, Amerika, Fransa’da ve 30’dan fazla müze ve kurumda sergilenmektedir. Özellikle bu eserlerden M.S. 2. – 6. yüzyıllar arasına tarihlenen Antakya mozaikleri, yaklaşık 400 yıl boyunca bölgedeki mozaik geleneğini kesintisiz bir biçimde yansıtması ve üstün kalitedeki zengin konu repertuarı ile özel bir öneme sahiptir. Son yıllarda Antakya ve çevresinde yürütülen kazılarda gün yüzüne çıkarılan eserler ile erken dönem kazılarında ortaya çıkarılan mozaiklerin değerlendirilmesi ışığında gerçekleştirilecek olan uluslararası konferans ve çalıştay uzun bir sürenin ardından “Antakya Mozaikleri”nin kendi evinde tanıtılması ve yorumlanmasına olanak sağlayacaktır. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Prof. Dr. Hatice PAMİR ile Frankfurt J.W. Goethe University’den Dr. Işıl IŞIKLIKAYA- LAUBSCHER’in düzenleme kurulunda olduğu çalıştayın açılışı 13 Haziran Pazartesi günü saat: 9.30’da Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya, Uluslararası Mozaik Araştırmaları Merkezi(AIEMA) Başkanı Prof. Dr. Anne-Marie GUIMIER-SORBETS, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yahya ÇOŞKUN,  Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü SAVAŞ ve Hatay Valisi Rahmi DOĞAN’ın açılış konuşmalarıyla start alacak.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"