HADO Gemisi Madenli Limanı’nda

Yayınlanma Zamanı : 17 Mayıs 2022 Saat: 16:24

HADO Gemisi Madenli Limanı’nda

Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Ok, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda KKTC’ye ilk seferini gerçekleştirecek olan Sinan Paşa adlı Hatay Deniz Otobüsü’nün Madenli Limanı’na ulaştığını söyledi.

Taşıma kapasitesi 48 t DWT, toplam uzunluğu 40,1 metre ve genişliği 10.8 metre olan Yüksek Hızlı Geminin Türkiye’deki en modern ve teknik donanımı yüksek yolcu salonuna sahip olan HADO Limanı’na demirlediğini ifade eden Ok, Hatay’da bir ilkin yaşandığını belirterek, Hatay’ın Misak-ı Milli sınırlarına dahil edilmesinden sonra ilk defa, 83 yıl sonra, deniz hudut kapısı ilan edildiğini ifade etti.

19 Mayıs’taki ilk seferin programını açıklayan Ok, “Kıbrıs gazilerimiz, Kıbrıs’ta çocuğu okuyan aileler, iş insanlarımız ve hemşehrilerimizle birlikte Girne’ye gideceğiz. Antakya Medeniyetler Korosu bir konser verecek. Girne Belediye Başkanımızın ev sahipliğinde Girne’deki dostlarımızla buluşacağız.” dedi.

 Uzun vadeli hedefleri arasında Beyrut ve İsrail seferlerinin olduğunu anlatan Ok, “Suriye ile aramızdaki uluslararası sorun çözüldükten sonra en önemli hedefimiz Lazkiye olacak. Sadece yük taşımacılığı ve ticari amaçlarla kullanılan bu limanlara HADO ile yolcu taşımayı hedefliyoruz. Bölgenin hem ekonomik hem de sosyal yaşamına katkı sağlayacağız. Başkanımız Lütfü Savaş, HADO ve EXPO konusunda büyük bir irade ortaya koydu. Sayın Valimiz projenin her aşamasında ve rıhtımın tesisi konusunda bize çok destek oldu. HADO, EXPO ve Gastronomi projeleriyle birlikte Hatay’ın tanınırlığına büyük bir katkı sağlayacak” dedi.

Hatay-Girne seferlerinin bilet fiyatları hakkında da açıklama yapan Ok, “Sivil yolcu biletleri 750, öğrenci bilet fiyatları ise 500 lira olarak belirlendi. Taşucu-Girne 60 deniz mili ve bilet fiyatları 600 lira. Arsuz-Girne arası ise 140 deniz mili, Mersin’den iki kat fazla olmasına rağmen bilet fiyatlarımızı daha makul tuttuk. Sefer süresi ortalama 5 saat olacak. İki kişi 100 kg bagaj hakkına sahip. Bu öğrencilerimiz için oldukça önemli bir detay. Öğrencilerle ilgili erken bilet uygulaması ve promosyon uygulaması yapılabilir. Öğrencilerimiz için elimizden geleni yapmaya hazırız. Başkanımızın da bu konuda talimatları var” diye açıkladı.

Bülent Ok, araç taşımacılığı yapılıp yapılamayacağı sorusuna ise “Araç taşımacılığı için müsait bir alanımız ve rıhtımımız mevcut değil. Böyle bir şeye limanımızın fiziki yapısı ve altyapısı uygun değil. Ancak uzun vadede bir planlama yapılarak böyle bir uygulama yapılabilir” diye yanıt verdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"