Bu sergiyi sakın kaçırmayın!

Yayınlanma Zamanı : 06 Mayıs 2022 Saat: 11:31

Bu sergiyi sakın kaçırmayın!

Hatay Valiliği ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Teknik Bilimler ve Meslek Yüksek Okulu El Sanatları Bölümü, Seramik ve Cam Tasarımı Programı işbirliğiyle Hatay Arkeoloji Müzesi’nde açılacak sergi için Hataylılar gün sayıyor. Türkiye’nin önemli yerleşim merkezlerinden biri olan ve tarihin derin izlerini taşıyan Hatay’ın kadim geçmişiyle, köklü kültür değerlerini tanıtmak amacıyla düzenlenecek sergide 120 sanatçının eseri sergilenecek.

‘Uluslararası Disiplinlerarası Türkiye Tıbbi ve Aromatik Endemik Bitkiler Üzerinden Hatay Kadim Tarihi ve Kültür Değerlerini Tanıtım Projesi’ sergisinin koordinatörlüğünü, Hataylı olan Öğretim Görevlisi Özlem Özer Tuğal yapıyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Öğretim Üyesi Özlem Özer Tuğal, ‘Seramik ve Cam Kraliçesi’ olarak önemli eserlere imza atan bir isim.

Projeyi tanıtan Özlem Özer Tuğal, Medeniyetlerin Beşiği olan Hatay’da bu serginin açılmasının önemine vurgu yaparak, “Hatay’da yeşeren Tıbbi, Aromatik ve Endemik Bitkiler belirli dönemlerde çiçeklenirler.  Güzelliği ve yaradılış özellikleriyle kendine hayran bırakan bu bitkiler, insan sağlığını korumada, ilaç yapımında ve fitoterapi alanında da kullanılırlar. Her yönü ile muhteşem yaradılış özelliklerini bünyesinde taşıyan, bu harikulade bitki çiçekleri, projenin çıkış noktası olmuştur. Ülkemizin birçok yöresinde ve özellikle Hatay ilinde yeşeren bu çiçekler projemizin sonuçlanmasıyla dört mevsim izlenebilen seramik çiçekler panosuna dönüşeceği gibi aynı zamanda, tezhip, minyatür, dokuma, keçe, vitray, mozaik, resim, illüstrasyon baskı gibi sanat alanlarında üretilen sanat eserleri olarak hayat bulacaklardır” dedi.

‘Çiçeklerin Dilinden Geleceğe Miras’ olarak adlandırılan sergi; Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın katılımıyla 10 Mayıs Salı günü Saat:11.00’de Hatay Arkeloji Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"