İdlib’deki briket evler sahiplerini buldu

Yayınlanma Zamanı : 03 Mayıs 2022 Saat: 22:10

İdlib’deki briket evler sahiplerini buldu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay Valisi Rahmi Doğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video mesaj ile katıldığı törenle İdlib’te savaş mağduru aileler için yaptırılan briket evlerin anahtar teslim törenini gerçekleştirdi.

Memursen ve Mehmed Akif İnan Vafkı ile ‘Bir Aradayız İdlib’in Yanındayız’ kampanyası kapsamında AFAD Koordinasyonunda 12 STK’nın desteğiyle77 bin 046’sı projelendirilen 57 bin 306’sı bitirilen 9 bin 741’i devam eden ve 50 bin 440’ı da taşınılan briket evlerin anahtar teslim töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 milyon Suriyelinin geri dönüşünü sağlayacak proje hazırlığında olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, “İdlib’deki ve ülkemizin güvenli hale getirdiği diğer bölgelerdeki kardeşlerimi hassaten selamlıyor, her birini kucaklıyorum. Coğrafyamızda barış, huzur, güven özlemi içinde olan mazlum ve mağdur tüm kardeşlerimizin bayram gibi bayramlar geçirebilecekleri günlere bir an önce kavuşmalarını diliyorum. Bugün İdlib’de çok anlamlı bir tören vesilesiyle bir aradayız. Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölgelerde yıllardır çadırlarda yaşayan kardeşlerimizin hayat şartlarını bir parça da olsa da için 250 ayrı noktada inşa ettiğimiz briket evlerin resmi açılışını yapıyoruz. İçişleri Bakanlığı AFAD koordinasyonunda yürütülen yardım kampanyası ve sivil toplum kuruluşlarımızın desteğiyle başlattığımız 77 bin briket evin 57 bin 306’sını tamamladık. Kalanların inşası ve hazırlıkları sürüyor. Bu evler camisiyle, okuluyla, sağlık merkeziyle, fırınıyla, sosyal tesisiyle, çocuk parkıyla, eksiksiz birer yaşam alanı olarak tasarlanmış ve inşa edilmiştir. İnşası biten evlere şu ana kadar 50 bin aile yerleştirildi. İnşallah briket ev sayısını toplamda 100 bine çıkaracak dolayısıyla 100 bin ailenin şartları bir parça da olsa düzeltmiş olacağız. Briket evlerin burada oturacak Suriyeli kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu evlerin yapımında emeği geçen tüm kurumlarımıza sivil toplum kuruluşlarımıza hayır sahiplerine inşasında çalışan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

500 BİN SURİYELİ GERİ DÖNÜŞ YAPMIŞTIR

Azez, Cerablus, El Bab, Tel Abyad ve başta olmak üzere 13 ayrı bölgedeki yerel meclislerle birlikte yürütülece projenin bir hayli geniş kapsamlı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Paylaşmanın, infakın, özellikle bereketine inanan bir millet olarak yaptığımız bu yardımların karşılığını Rabbimizin çok daha fazla bize ihsan ettiğine inanıyoruz. Türkiye’nin Suriye’de derinleşen insani trajedi karşısında sınır ötesi harekatlarını başlattığı 2016 yılından bugüne kadar oluşturduğu güvenli bölgelere yaklaşık 500 bin Suriyeli geri dönüş yapmıştır. Göçü sınır ötesinde tutmaya yönelik stratejimizi gönüllü geri dönüşleri teşvik edecek projelerle destekliyoruz. Özellikle briket evler bu adımlardan biriydi. Şimdi de ülkemizde misafir ettiğimiz 1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içindeyiz. Bu projeyi ülkemizdeki ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle hayata geçireceğiz. Coğrafyamızda barış, huzur, güven özlemi içinde olan mazlum ve mağdur tüm kardeşlerimizin bayram gibi bayramlar geçirebilecekleri günlere bir an önce kavuşmalarını, herkesin evine, toprağına, işine kavuşmasını temenni ediyorum. Bayramınızı tekrar tebrik ediyorum. Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Kalın sağlıcakla” dedi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, “Burası, sadece briket evlerin açılışının yapıldığı bir alan değildir. Burası, zenginliğin şımarttığı, mazlumların zulme uğramalarına sessiz kalan iki yüzlü dünyaya karşı, itirazın olduğu ve hakkın sesinin yükseldiği alandır” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha sonra Vali Rahmi Doğan ve beraberindeki heyet ile birlikte, KIYAMDER tarafından İdlib’te yaptırılan Yetim Köyü’nü ziyaret ederek açılış kurdelesini kesti, buradaki çocuklarla bir süre sohbet etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"