Sağlıklı yaşamanın sırrı: Sağlıklı beslenme

6 Ocak 2022
Sağlıklı yaşamanın sırrı: Sağlıklı beslenme

Kamuoyunda sıklıkla rastlanan ve sosyal ağlar üzerinden artan diyet listeleri sağlığınıza zarar verebilir. Diyet listeleri kişinin boy, yaş, kilo ve sağlık durumuna göre değişkenlik gösterir ve kişiye özeldir. Diyet yapma; beraberinde suçluluk, zorunluluk, başarısız olmak, kısıtlanmak gibi birçok olumsuz düşünceyi getirebilir. Önemli olan diyet kelimesinin içinin doluluğudur. Diyet, yaşam boyu sağlıklı beslenmedir. Sadece diyetisyen takibi sürecinde değil, yaşam boyu sürdürebileceğiniz bir beslenme düzeni benimsemeniz, rakamlara bağlı kalmadan, olabileceğiniz en düşük kiloya inmeye çabalamadan, sizi en iyi hissettiren kiloda kontrol sağlamaya odaklanmanız gerekmektedir. Kendinize, bedeninize karşı yaklaşımınızı değiştirin. Kısa süreli çözümler yerine uzun vadede sürdürülebilir hedefler peşinde olun. Yaşam tarzınızda yapacağınız değişimler ve kazanacağınız farkındalıklarla hayatı sağlıklı geçirebilirsiniz.

“İnternetten takip edilen kilolar hızlıca geri alınır ve başarısızlıkla sonuçlanır”

İnternet üzerinden, eşten dosttan temin edilen her beslenme programını uygulamak, medyada beslenme konusunda yer bulan her bilginin güvenilir olduğuna inanmak, kahvaltı öğününü ihmal etmek, her sabah aç karna elma sirkesi ve limon karışımı, greyfurt suyu gibi içeceklerle güne başlamak zayıflamak için en ideal yöntem değildir. Zayıflama ilaçları, çaylar ve karışımlarından medet ummak, zayıflamak için öğle ya da özellikle akşam öğününü tüketmemek, ekmeğe ve diğer tüm karbonhidratları tamamen beslenme düzeninden çıkarmak, onlara düşman gözüyle bakmak, sıcak suyun birçok yağı, kiri, pası çözdüğü gibi içildiği takdirde vücuttaki yağı da çözeceğine dair umutlanmak, proteinden zengin popüler beslenme programlarına zayıflamak için başvurmak veya protein kilo aldırır düşüncesiyle kırmızı – beyaz etten uzak durmak, diyet/ light ürünler diye nitelendirdiğimiz yağı azaltılmış besinleri sınırsız tüketebilirim yanılgısı, detoks programlarının zayıflama sürecinizi hızlandırıp, yağ yaktıracağını düşünmek en sık rastladığımız hatalardandır. Sağlıklı beslenmenin püf noktalarını öğrenmek, yaşam tarzınızda gerçekleştireceğiniz köklü değişimlerle tanışmak ve bunları sürdürülebilir kılmak adına yardım alabilirsiniz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"