İl Başkanı Parlar uyardı

Yayınlanma Zamanı : 16 Kasım 2021 Saat: 13:19

İl Başkanı Parlar uyardı

CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, yaşanan ilaç sorununa dikkat çekerek, Türk Eczacılar Birliği(TEB)’nin ilaç fiyatlandırma politikalarının derhal güncellenmesi çağrısına kulak verilmesi gerektiğini söyledi. Yaşanan ciddi ilaç krizine karşı yetkililerin acilen harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Parlar, ne hastaların ne de eczacıların mağdur edilmesi gerektiğini ifade etti.

Vatandaşların pek çok ilacı temin etmekte sıkıntı yaşadığına dikkat çeken Parlar, “TEB, “Her ne kadar ilaç fiyatlarının artmasına karşı olsak da ilaç fiyatlandırmasına esas olan Euro kuru 4.57 TL iken güncel Euro kuru 11 TL civarında seyrediyor. Aradaki makas giderek açılıyor ve piyasada bulunamayan ilaç sayısı günden güne artıyor. Ve ne yazık ki bu karşı karşıya kaldığımız ilk ilaç krizi değil. Biz bunu yıllardır yaşıyoruz. Sağlık Bakanlığı ve ilaç firmaları şubat ayında ilaç kurunda anlaşana dek pek çok ilacı temin edemiyoruz, hastamıza ilacını ulaştıramıyoruz. Ciddi bir ilaç yokluğu içerisindeyiz ve bu tablo gün geçtikçe derinleşiyor. Bizi hastalarımızla karşı karşıya getirmeyin” uyarısıyla hastaların ilaçlara ulaşamama nedenini açık bir biçimde paylaştı.  Fiyatlandırma politikaları yanlış ve güncellemeye gidilmiyor. Eczacılar zaten fiyat artışından yana değil fakat kurdaki artış işleri alt üst ediyor ve kriz daha da derinleşiyor. O nedenle yetkililer bu sese kulak vermeli. Ne hastalarımız ne de eczacılarımız mağdur edilmemeli ve ilaç krizi son bulmalı. Öte yandan eczacılar üstündeki baskı ve hedef gösterme politikalarından da vazgeçilmelidir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"