Hanımağa, Hatay arşivini bağışladı!

Yayınlanma Zamanı : 08 Kasım 2021 Saat: 9:30

Hanımağa, Hatay arşivini bağışladı!

Hatay’a ait tarihi ve kültürel mirası yaşatmak üzere Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş tarafından şehre kazandırılan Hatay Kent Arşivi’ne ilk bağış Antakya’nın tanınmış ailelerinden olan Kuseyri ailesinden geldi.  Hanımağa olarak bilinen Ferhan Kuseyrioğlu, ailesinden kalan eserleri daha çok kişinin faydalanabilmesi için Kent Arşivi kütüphanesine bağışladığı 158 adet Osmanlıca eser kent arşivi kütüphanesindeki yerini aldı

Ailesine ait olan, yerel ve ulusal anlamda önem teşkil eden kitapları Kent Arşivi kütüphanesine bağışlayan Ferhan Kuseyrioğlu, “Ailemizin yadigârı olan bu kitapların şehrin en önemli noktasında ve Hatay’ın tarihinin yazılacağı kütüphanede yer alması beni çok mutlu ediyor. Bu kütüphanenin kurulmasında ve hizmet vermesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

1500 yılından Cumhuriyet’in kuruluşuna kadar Hatay ile ilgili yapılan resmi yazışmaları içeren 80 bin belge ile tarih, kültür, gastronomi, sanat ve turizm ile ilgili 3 bin cilt kitabın yeraldığı kütüphaneden hafta içi 08.00-17.00 saatleri lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile Hatay hakkında araştırma yapmak isteyen herkes faydalanabiliyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"