Erzin’de neler oluyor?

Yayınlanma Zamanı : 08 Kasım 2021 Saat: 14:55

Erzin’de neler oluyor?

Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, BYPORT Petrol Ürünleri Terminal Hizmetleri Anonim Şirketi tarafından ilçe sınırları içerisinde yapılması planlanan 350 bin ton kapasiteli Polipropilen(PP) Yatırımı’na tepki gösterdi. ÇED süreci başlayan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na Özel Endüstri Bölgesi ilan edilmesi talebi ile müracaatı gerçekleştirilen Propandan Polipropilen Üretme Tesisi, Su Alma Yapısı ve Derin Deniz Deşarjı projesi ile ilgili 12 Kasımda halkı bilgilendirme toplantısı yapılacağını belirten Ökkeşoğlu, narenciye bahçelerine zarar verecek, deniz canlılığını tehdit edecek, mera alanlarını daraltacak, su kaynaklarını kirletecek böyle bir tesisi ilçede istemediklerinin altını çizdi.

Yatırıma karşı olmadıklarını ancak Erzin’e zarar verecek her yatırıma karşı mücadele etmeye hazır olduklarını belirten Başkan Ökkeş Elmasoğlu, “Maalesef Atatürk Çiftliği yakınında eski Yurtgaz şimdi Bayegan firması’nın bulunduğu yer ve çevresinde Burnaz kıyımızda mera alanının da içine katılarak endüstri bölgesi ilan edilmek suretiyle bölgemiz ve Erzin’imiz için çok tehlikeli yılda 350.000 ton plastiğin hammaddesi olan polipropilen adlı maddenin üretimi için kimyasal tesis yapımı konusunda ÇED sürecinin başlatıldığını öğrendik. 26 Ekim’de başlatıldığı anlaşılan ÇED süreci için halkın bilgilendirilmesi toplantısı 12 Kasım Cuma Günü Aşağı Burnaz Mahallemizde yapılacak…Bu ilk bilgilendirmeden sonra ayrıntılı olarak sivil toplumumuzu bilgilendirdikten sonra demokratik ve hukuki mücadelemize başlayacağız. Bizler yatırıma kesinlikle karşı değiliz ama zaten kirli olan ve yeni bir büyük kirleticiye tahammülü olmayan tarımsal veya diğer sanayi yatırımları yerine havamızı ve çevreyi böylesine kirletecek, narenciye bahçelerimizi, tarımımızı bitirme noktasına getirecek, deniz canlılığını tehdit edecek, mera alanımızı daraltacak, su kaynaklarını daha da azaltacak ve kirletecek böyle bir tesisi istemiyoruz” dedi.

BYPORT Petrol Ürünleri Terminal Hizmetleri Anonim Şirketi tarafından Erzin’de inşaa edilmesi planlanan Polipropilen Üretim Tesisi ile Türkiye’nin polipropilen ithalatının altıda birinin sadece bu tesis üzerinden karşılanması hedeflenirken, Polipropilen alanında Türkiye’nin toplam üretiminin yaklaşık 3 katını tek başına gerçekleştirecek olan 350.000 ton kapasiteli tesisin inşaatına da 2022 yılında başlanması planlanıyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"