Karasu tüneli, ovanın ‘Yıldız’ı olacak!

Yayınlanma Zamanı : 15 Ekim 2021 Saat: 21:00

Karasu tüneli, ovanın ‘Yıldız’ı olacak!

Devlet Su İşleri(DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, Türkiye’nin en uzun gövde uzunluğuna sahip olan Reyhanlı Barajı’na su iletimi sağlayacak olan ‘Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı’nda devam eden T1 Tünelindeki çalışmaları yerinde inceledi.

Kaya, Reyhanlı Barajı Takviye Tesisleri 1. Kısım (Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı) inşaatıyla Reyhanlı Barajı Sulaması 1. ve 2. kısım inşaatlarında incelemelerde bulunan Yıldız, Reyhanlı Barajı’na saniyede 50 metreküp kapasiteyle su iletimi sağlayacak olan Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı inşaatının bir an evvel tamamlanabilmesi için T1 ve T2 tünellerindeki çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi.

T1 tüneli ve T2 tüneli arasında kanal kazı ve regülatör beton çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Yıldız, “Yıllık olarak 239 milyon metreküp suyu Reyhanlı Barajı’na derive edecek Reyhanlı Barajı Takviye Tesisleri 1. kısımda T2 tünelinin çıkış kısmında, tünel içerisinde kazı çalışmaları ve destekleme imalatlarında 320 metre, giriş kısmında ise 1218 metre ilerleme sağlanmıştır. T2 tüneli giriş kısmında 484 metre kemer beton kaplama imalatı tamamlanmıştır. T1 giriş kısmında kazı ve destekleme imalatlarında 515 metre, T1 çıkış kısmında kazı ve destekleme imalatlarında 349 metre ilerleme sağlanmıştır” dedi.

Kaya, Reyhanlı Barajı Sulaması 1. ve 2. Kısım Sulama Projeleri kapsamında yörede arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme faaliyetlerinin de hayata geçirileceğini, böylece çiftçilerinin projeden en üst düzeyde faydalanmalarına olanak sağlanacağını aktardı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"