Bölgede ilk kez Hatay’da yapıldı

Yayınlanma Zamanı : 08 Ekim 2021 Saat: 11:43

Bölgede ilk kez Hatay’da yapıldı

Bölgenin ilk “Başparmaktan Koroner Anjiyografi” işlemi Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirildi. Türkiye’de sayılı merkezde yapılabilen ve  Hatay’da ilk kez Kardiyoloji Uzmanı Dr. Barış Kavvasoğlu tarafından gerçekleştirilen işlem kalp hastalarına birçok avantaj sağlıyor.

Başparmaktan Koroner Anjiyografi uygulama yöntemi ve hastaya sağladığı kolaylık hakkında bilgiler veren Kardiyoloji Uzmanı Dr. Barış Kavvasoğlu, “İşlem sol elin atar damarının en uç kısmı olan distal radial artere baş parmağın üstündeki enfiye çukurundan giriş yapılarak gerçekleştiriliyor. Kasık veya el bileği bölgesinden anjiyografiye göre kol ve eli besleyen atar damarın en uç kısmı olan başparmak bölgesinden girilerek yapılan işlemin birçok avantajı bulunmaktadır. Başparmak bölgesinden gerçekleştirilen işlem sırasında hasta kolunu sol kasık bölgesine doğru normal duruş pozisyonunda tutmakta, bu pozisyon hem hasta hem de doktor açısından büyük konfor sağlamaktadır. İşlem sonrası kanamanın durdurulması daha kolay, istenmeyen kanama ve şişliklerin oluşması daha azdır. Kronik böbrek hastalığı olan hastalar için, vasküler geleneksel radial yaklaşımda damardaki olası yaralanma hemodiyaliz için bu bölgenin kullanılmamasına neden olur. Dolayısıyla, “Başparmaktan Koroner Anjiografi” ile gelecekteki arterio-venöz fistül ihtiyacı için damar korunmuş olur” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"