Maden ocaklarının ‘Kale’si Arsuz mu?

Yayınlanma Zamanı : 06 Ekim 2021 Saat: 14:39

Maden ocaklarının ‘Kale’si Arsuz mu?

Arsuz’a bağlı Kale Mahallesi’nde işletilen Krom Ocağı’nın kapasite artışı ve atık depolama tesisi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararı verildi.

Faaliyet sahasına 41,25 ha’lık alan artışı ile toplamda 70,57 ha alanda yapılması planlanan tesis ile birlikte yılda 75 bin ton tüvenan kromun çıkartılarak, zenginleştirme tesisinde işlenmesi planlanıyor. Tamamen orman alanı olan ve yaklaşık 100 m. doğu istikametinde İskenderun – Arsuz Yaban Hayatı Geliştirme Sahası bulunan alanda yapılacak olan tesisle ilgili yapılan ÇED başvurusuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay geldi.

Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda, “Hatay İli, Arsuz İlçesi, Kale Mahallesi İR:200801973 Ruhsat Nolu Saha Mevkii’nde, Arsuz Madencilik İnş. Nak. ve Petrol Ürünleri San. Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Krom Ocağı Kapasite Artışı, Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza Çevrimiçi ÇED süreci Yönetim Sisteminden sunulan ÇED Raporu, İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Krom Ocağı Kapasite Artışı, Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi projesi hakkında ÇED Yönetmeliği’nin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca “ Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu “ kararı verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"