Neye alerjiniz olduğunu bilmiyor musunuz?

Yayınlanma Zamanı : 22 Eylül 2021 Saat: 10:00

Neye alerjiniz olduğunu bilmiyor musunuz?

İskenderun Palmiye Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Mine Kaya, alerjik hastalıkların tanısında uyguladıkları Deri(Prick) alerji testlerinin nasıl yapıldığına dair bilgi verdi.

Uyguladıkları testle kişinin alerjilerinin kapsamlı bir şekilde ortaya çıktığını belirten Uzm. Dr. Mine Kaya, “Prick alerji testi, epidermal uygulanan bir alerjen tespit etme yöntemidir. Atopik dermatit, kronik ürtiker, gıda alerjisi şüphesi olan hastalara Prick testi yapılarak; gıda (inek sütü, yumurta akı- sarısı, fındık, domates, ceviz, yer fıstığı gibi gıdalar), ev tozu, hayvan tüyleri, polenler ve çeşitli otlara karşı alerjen durum belirleniyor” dedi.

Deri Prick Testi Nasıl Uygulanır?

Prick alerji testinin her yaş için uygulanabileceğini belirten Uzm. Dr. Mine Kaya, “Uygulamada, hastanın derisine allerjen maddeleri içeren sıvılar birer damla sürülür ve her biri için mikro delikler açılır. Ortalama 15-20 dakika sonra deride oluşan reaksiyon (şişlik) ve reaksiyonun büyüklüğüne göre değerlendirme yapılır” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"