Yıllar sonra Hatay’a geri dönüş!

Yayınlanma Zamanı : 15 Eylül 2021 Saat: 14:03

Yıllar sonra Hatay’a geri dönüş!

Amik Gölü’nün kurutulmasıyla Hatay’dan kaçan 2 kuş türü Amik Baraj Gölü’ne yıllar sonra geri döndü. Uzun bir aradan sonra Hatay’a geri gelen saz horozu ve nesli tükenmekte olan Dikkuyruk Ördekleri kuş dedektifi Emin Yoğurtçuoğlu tarafından  gözlendi. Yoğurtçuoğlu, fotoğrafladığı iki yeni kuş türünü ‘Oley beee’ notuyla paylaştı.

Hatay’ın Türkiye’nin önemli bir kuş göç güzergâhı olduğunu ifade eden Yoğurtçuoğlu, “Amik Gölü kurutulduğu için Hatay’da onlarca yıldır görünmeyen saz horozu, yeni yapılıp av yasağı konulan Amik Baraj Gölü’ne geri geldi. Ayrıca nesli tükenmekte olan Dikkuyruk Ördekleri de geri döndüler. Fırsat verilince her şey ne güzel oluyor. İşte geri geldiler. Buranın korunması ve 283 farklı kuş türünü barındıran Milleyha’nın sulak alan ilan edilmesini sağlayan başta Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman olmak üzere emek veren herkese teşekkür ederim. Bu iki kuşun Hatay’a geri dönüşü örnek olmalı” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"