Siyasetin koca çınarı bir asra yaklaştı

Yayınlanma Zamanı : 09 Eylül 2021 Saat: 14:18

Siyasetin koca çınarı bir asra yaklaştı

Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Başkanlığı, siyasetin tarihi çınarı partilerinin 98. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Atatürk Anıt Alanı’na çelenk sundu. CHP İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, Kadın Kolları Başkanı Nurhayat Kılınç, yönetim kurulu, kadın kolları ve ilçe gençlik kolları üyeleri ile partililerin katıldığı törende, CHP Ailesi altı oka sahip çıkma kararlılığıyla, Mustafa Kemal’in takipçisi ve neferi olmaktan gurur duydukları mesajını verdi.

İlçe Başkanı Mansuroğlu, Kadın Kolları Başkanı Kılınç ile İlçe Gençlik Kolları Başkanı Mert Üs’ün Ata’nın huzuruna çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı.

Tüm CHP Ailesi’nin Kuruluş gününü kutlayan Mansuroğlu, “Aslında Partimizin temelleri 19 Mayıs 1919’da “Aydınlanma yürüyüşü” ile atıldı. Daha sonraları Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde yürütülen Kurtuluş Savaşı ile gelişti, olgunlaştı. Bugün tüzüğümüzün 1. Maddesinde yazılı olan ”Cumhuriyet Halk Partisi, Mustafa Kemal Atatürk’’ün liderliğinde, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin ve Kuvayı Milliye’nin devamı olarak “9 Eylül 1923” tarihinde kabul edilen “Parti Tüzüğü ile kurulmuştur” şeklini aldı. Partimizin kurulduğu 1923 yılındaki ismi Halk Fırkasıdır. Bilindiği gibi Partimizin 1. Kurultayı olarak 4 Eylül 1919 Sivas Kongresi kabul edilmiştir. 10 Kasım 1924 tarihinde partimizin adı Cumhuriyet Halk Fırkası, Mustafa Kemal Atatürk’ün katıldığı son kurultay olan 9 Mayıs 1935 tarihindeki 4. Kurultayda “Cumhuriyet Halk Partisi” olarak değiştirilmiştir. Yüce Atatürk’ün Nutku okuduğu 15 Ekim 1927 tarihindeki 2. Kurultay’da 6 okumuzdaki Cumhuriyetçilik-Halkçılık -Milliyetçilik ve Laiklik ilkeleri kabul edilmiştir. Daha sonraları Devrimcilik ve Devletçilik ilkeleri de tüzüğümüze eklenmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün birinci eseri Cumhuriyet kadar önem verdiği ikinci eseri olan CHP ve onun ödünsüz sağlıklı ve sürekli devrimciliğine sımsıkı bağlı üyeleri, bağımsız, antiemperyalist, kararlı ve direnişçi bir ruha sahiptir. Kurtuluş Savaşı ile yoğrulan, devrimlerden ödün vermeyen, bükülmez ve teslim alınamayan, başkalaştırılamayan sağa çekilemeyecek olan CHP ve CHP’liler içeriden ve dışardan yapılacak başkalaştırma ve dönüştürme sapkınlığını püskürtecek güçtedir. CHP Ailesi’nin bu niteliklere sahip başı dik, ‘Altı Ok’a sahip çıkma kararlılığındaki üyeleri olarak Mustafa Kemal’in takipçisi ve neferleri olmaktan gurur duyuyoruz. Aksini düşünenlerin kendilerinin CHP’liliklerini ve CHP’de daha ne kadar kalacaklarını sorgulamaları gerekir. Bu duygularla “Kuruluş Günümüzü” kutluyor, başarılar diliyor, sevgiler saygılar sunuyorum” dedi.

CHP’nin 98’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla CHP Hatay İl Başkanlığı ve Arsuz İlçe Başkanlığı da Ata’nın huzuruna çelenk sundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"