Hayvancılıkla uğraşanlar dikkat!

Yayınlanma Zamanı : 03 Eylül 2021 Saat: 14:58

Hayvancılıkla uğraşanlar dikkat!

Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, büyükbaş hayvanlarda görülen şap hastalığına karşı sonbahar şap aşılama kampanyasının 1 Eylül itibariyle başladığını duyurdu. İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, aşılama programı ile Hatay’daki tüm büyükbaş hayvanların aşılanmasının hedeflendiğini belirterek, kampanyanın 15 kasıma kadar süreceğini belirtti.

Aşılama çalışmalarının İlçe Müdürlükleri hayvan sağlığı ekipleri tarafından büyük bir titizlikle yürütüleceğini belirten Çolakoğlu, “Hayvan Hastalıkları ile Mücadele programı kapsamında Şap Hastalığı ile mücadele amacıyla yılda iki kez olmak üzere ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılan şap aşılama kampanyasının ilkbahar dönemi tamamlanmış olup Sonbahar şap aşılama kampanyası İlimiz genelinde 01 Eylül –15 Kasım 2021 tarihleri arasında yürütülecektir. Halk arasında “dabak” diye de bilinen şap hastalığı, hayvanlarda et ve süt veriminde büyük kayıplara, genç hayvanlarda ölüme, gebe hayvanlarda ise yavru atmaya neden olmakta ve meydana getirdiği ekonomik kayıplarla ülkemiz hayvancılığının önemli problemleri arasındadır. Aşılama çalışmaları hastalıktan korunmanın yanı sıra hayvan sevklerinde aşı şartının bulunması sebebiyle sevklerde sorun yaşanmaması açısından da gereklidir. İlimizde bulunan büyükbaş hayvan mevcudunun tamamının aşılanması hedeflenmektedir. Bunu sağlamak için  üreticilerimizin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları ve aşılama için gelen sağlık personeline yardımcı olmaları gerekmektedir. Tüm hayvancılık işletmelerine gidilerek gayret ve özveri ile yürütülecek aşılama kampanyasının ilimiz hayvancılığına  hayırlı olmasını dilerim” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"