Hatay’ın yerli tohumu Gen Bankası’nda birikecek!

Yayınlanma Zamanı : 27 Ağustos 2021 Saat: 17:11

Hatay’ın yerli tohumu Gen Bankası’nda birikecek!

Hatay Büyükşehir Belediyesi, il genelinde yetişen ve nesli tehlike altında olan bitki türlerinin geleceğe ulaştırılması adına önemli bir proje hayata geçiriyor. Bitki türlerinin güncel durumlarının belirlenmesi, koruma altına alınması ve nesillerinin devam etmesini hedefleyen HBB, proje kapsamında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Hatay Şube Müdürlüğü ile birlikte hareket ediyor.

Proje kapsamında bitki biyoçeşitliliğini korumak için araziden toplanacak tohumlar Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün Gen Bankası’na teslim edilecek. Çalışmanın bir diğer ayağında ise tohumlar sera ortamında çimlendirilip bitkiler yetiştirilecek.

Hatay’ın bitki çeşitliliği geleceğe taşınıyor

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, amaçlarının tohumları koruma altına almak ve gelecek nesillere aktarmak oduğunu belirterek, “EXPO’nun en önemli öğelerinden biri de Hatay’ın tıbbi ve aromatik bitkileridir. Avrupa’da 12 bin civarında bitki varken ülkemizde 12 bin çeşit bitkiye sahibiz. Bunların da 3 bin tanesi şehrimizde yer almaktadır. Ve bu endemik türlerden 50 tanesi dünyada sadece Hatay’da bulunmaktadır. Amacımız mevcut durumu bilmek, koruma altına almak ve gelecek nesillere aktarmak. Bunun için de çok önemli bir projeye başladık” dedi.

Projeyi Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Hatay Şube Müdürlüğü ile birlikte yürüttüklerini de söyleyen Savaş, “Amacımız 3 bin çeşit bitkiye sahip Hatay’da tohumlarımızı biriktirmek, koruma altına almak, üretmek ve geleceğe taşımak. Bunun için tohumlarımızı Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün gen bankasına teslim edeceğiz” dedi.

Tıbbi aromatik ve endemik bitkiler için iki ayrı müze yapmakta olduklarını da sözlerine ekleyen Lütfü Savaş, “Bu çalışmalarımızın hepsini gelecek nesiller için yapıyoruz. Şayet bunu yapmazsak geleceğimizi karartmış oluruz. Projede emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Lütfü Savaş, konuşmasının sonunda EXPO 2021 Hatay’ın logosunu oluşturan 13 yapraklı barış çiçeğinin 2011 yılında bilim insanları tarafından keşfedildiğini belirterek sadece Hatay’da bulunduğunu da sözlerine ekledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"