Altınözü, boşuna zeytin diyarı değil!

Yayınlanma Zamanı : 18 Ağustos 2021 Saat: 16:25

Altınözü, boşuna zeytin diyarı değil!

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Belediye Başkanı Rıfat sarı ile birlikte yaklaşık 4 bin 300 yıl öncesine ait zeytin çekirdeklerinin bulunduğu Toprakhisar Höyük’ündeki kazı çalışmalarını yerinde inceledi. Zeytinciliğin, zeytin üretiminin ve zeytinyağı işçiliğinin Tunç Çağı’ndaki izlerinin gün yüzüne çıkarıldığı kazı çalışmalarının Altınözü’nün zeytincilik ve zeytinyağı üretiminde önemli bir merkez olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini söyleyen Kaymakam Uygur, “Bu sonuçlar zeytinciliğin ekonomik önemini göstermekte ve zeytincilikle uğraşan Altınözü’nün Tunç Çağı topluluklarının yaşamlarına ışık tutmaktadır” dedi.

Kaymakamlık, Belediye ve Hatay Müze Müdürlüğü koordinesinde 8 bin yıl önce yerleşim yeri olarak kullanılan Toprakhisar Höyük (Altınözü) kurtarma kazılarında açığa çıkarılan ve günümüzden 4 bin yıl öncesine ( M.Ö. 2. bin yıl ) tarihlenen saray ya da idari yapının odalarında yoğun miktarda zeytin çekirdekleri bulunduğunu ifade eden Kaymakam Uygur, devam eden kazıların zeytinciliğin tarihini aydınlatacağını belirtti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"